Inotai András, Juhász Ottó (szerk.)

A változó Kína


II. Kína társadalmi-gazdasági fejlődésének távlatai 2030-ig4

Tálas Barna
 
A világ legnagyobb népességű országában az elmúlt három évtizedben végbement gyors ütemű gazdasági fejlődés és műszaki modernizáció láttán, az utóbbi években egyre többen adtak hangot azon véleményüknek, hogy a 21. század „Kína évszázada” lesz, vagyis az egy évszázaddal korábban még „Ázsia betegének” tekintett Kína a világ társadalmi-gazdasági fejlődését és az emberiség sorsát erősen befolyásoló vagy éppen meghatározó hatalommá válik. A 21. századnak jelenleg még az első évtizedén sem jutottunk túl, s ezért nincs értelme arról filozofálni, hogy ez az évszázad „kié”, azaz mely hatalmaké vagy hatalmi tömörüléseké lesz. Ki tudta volna például 1908-ban megjósolni, hogy milyen gyökeres változások fognak a 20. században végbemenni az emberiség társadalmi-gazdasági fejlődésében, továbbá az akkori hatalmak és hatalmi csoportosulások gazdasági, katonai, műszaki-tudományos és politikai erőviszonyaiban, s főleg azt, hogy ezek a változások milyen áron és milyen következményekkel fognak majd végbemenni. A tudomány és a technológia jelenlegi állása és fejlődési üteme mellett az előrelátás és a jövőkutatás távlatai még inkább korlátozottak, a legtöbb területen alig érik el a két évtizedes időhatárt. Ezért ebben a tanulmányban Kína társadalmi-gazdasági fejlődésének távlataival részletesebben 2020-ig, kissé előbbre tekintve, de szükségképpen vázlatosabban pedig 2030-ig foglalkozom. Ennek alapján meggyőződéssel állíthatom, hogy az igazi nagy – és jelenleg szinte megoldhatatlannak látszó – nehézségek és problémák valójában az ezt követő évtizedekben várnak majd Kínára és az egész emberiségre. Kína akkor – India után – már csak a második legnépesebb ország lesz, s a világ más országaihoz és uniós tömörüléseihez hasonlóan, krónikus élelmiszer-, energia-, munkaerő-, nyersanyag-, termőföld- és vízhiánnyal s egyre súlyosabb környezeti problémákkal és egy elöregedett társadalom nyomasztó gondjaival lesz kénytelen évről évre megküzdeni.
4 A MEH–MTA Kína-projekt (2007–2008) második blokkjának összefoglalója.

A változó Kína

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 021 2

E kötet a jelentős intellektuális erővel rendelkező magyar modern Kína-kutatás legjavát adja közre a globális válságot közvetlenül megelőző állapotokról. Hiánypótló szerepet tölt be, mivel magyar sinológusoktól az elmúlt években ritkán jelent meg könyv, noha a Kína-problematika a hazai érdeklődő közönség figyelmének középpontjába került.

A Magyar Tudományos Akadémia és a Miniszterelnöki Hivatal kezdeményezésére három éve folynak újra szervezett jelenkori Kína-kutatások hazánkban. Ezek eredményei és résztanulmányai a szakmai közvélemény tájékoztatását szolgáló kötetekben jelentek meg, de nem kerültek kereskedelmi forgalomba.

Jelen kötet célja a szélesebb közvélemény tájékoztatása Kína belső helyzetéről, regionális és globális súlyának növekedéséről, valamint a magyar-kínai kapcsolatok alakulásáról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/inotai-juhasz-a-valtozo-kina//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave