Inotai András, Juhász Ottó (szerk.)

A változó Kína


Kapcsolatok a fekete-afrikai országokkal

A kínai jelenlét Fekete-Afrikában nem új keletű, politikai illetve gazdasági kapcsolataik egészen az 1960-as évek elejéig nyúlnak vissza. Ugyanakkor a jelenlegi kapcsolatok merőben más típusúak és más intenzitást is mutatnak, mint amely megfigyelhető volt az afrikai országok függetlenedésének időszakában. Az 1960-as években megvalósuló kínai–afrikai kapcsolati hálózat jellemzője volt, hogy elsősorban a világgazdaság perifériájára szorult országok közös érdekein, potenciális lehetőségein alapult. A 21. század legelején azonban Kína már nem a periféria vagy a félperiféria országainak csoportjához tartozik, hanem a világgazdasági termelés egyik központja, amelynek következtében tárgyalási pozíciója megváltozott, lehetőségei kibővültek és elsődleges céljai közé tartozik, hogy a gazdasági fejlődéséhez szükséges hiányzó nyersanyagkészletet részben afrikai országokból vásárolja meg.101

A változó Kína

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 021 2

E kötet a jelentős intellektuális erővel rendelkező magyar modern Kína-kutatás legjavát adja közre a globális válságot közvetlenül megelőző állapotokról. Hiánypótló szerepet tölt be, mivel magyar sinológusoktól az elmúlt években ritkán jelent meg könyv, noha a Kína-problematika a hazai érdeklődő közönség figyelmének középpontjába került.

A Magyar Tudományos Akadémia és a Miniszterelnöki Hivatal kezdeményezésére három éve folynak újra szervezett jelenkori Kína-kutatások hazánkban. Ezek eredményei és résztanulmányai a szakmai közvélemény tájékoztatását szolgáló kötetekben jelentek meg, de nem kerültek kereskedelmi forgalomba.

Jelen kötet célja a szélesebb közvélemény tájékoztatása Kína belső helyzetéről, regionális és globális súlyának növekedéséről, valamint a magyar-kínai kapcsolatok alakulásáról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/inotai-juhasz-a-valtozo-kina//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave