Inotai András, Juhász Ottó (szerk.)

A változó Kína


Kapcsolatok a közép-kelet-európai országokkal108

A közép-európai államok uniós csatlakozásával új korszak kezdődött nemcsak az európai kapcsolatok, de a harmadik országokkal folytatott viszony tekintetében is. Ennek fontos elemei az Európai Bizottság részéről 1995-ben megfogalmazott Kína-stratégia 2003-as felújítása, a kapcsolatok stratégiai partnerségi szintre emelése, illetve a rendszeres kétoldalú megbeszélések. Kérdés, hogy az újonnan csatlakozott országok mikorra teszik magukévá és válnak aktív szereplőjévé a közösségi külpolitikának, mely közös cselekvési program a régi tagországok tekintetében sem valósult meg maradéktalanul. Az azonban általánosságban is elmondható, hogy az EU és Kína közötti viszony elsősorban gazdasági-kereskedelmi minőségű, míg például az USA esetében a gazdasági reláció mellett külön hangsúlyt kap a politikai-biztonsági aspektus.

A változó Kína

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 021 2

E kötet a jelentős intellektuális erővel rendelkező magyar modern Kína-kutatás legjavát adja közre a globális válságot közvetlenül megelőző állapotokról. Hiánypótló szerepet tölt be, mivel magyar sinológusoktól az elmúlt években ritkán jelent meg könyv, noha a Kína-problematika a hazai érdeklődő közönség figyelmének középpontjába került.

A Magyar Tudományos Akadémia és a Miniszterelnöki Hivatal kezdeményezésére három éve folynak újra szervezett jelenkori Kína-kutatások hazánkban. Ezek eredményei és résztanulmányai a szakmai közvélemény tájékoztatását szolgáló kötetekben jelentek meg, de nem kerültek kereskedelmi forgalomba.

Jelen kötet célja a szélesebb közvélemény tájékoztatása Kína belső helyzetéről, regionális és globális súlyának növekedéséről, valamint a magyar-kínai kapcsolatok alakulásáról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/inotai-juhasz-a-valtozo-kina//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave