Szemben az árral
Rendhagyó közgazdasági előadások
Rövid összegzés
- A gazdasági válságokkal együtt kell élnünk, ezek hosszabb-rövidebb idő után újra és újra felbukkannak. A közgazdaságtan nincs birtokában annak a csodaszernek, amelynek segítségével egyszer s mindenkorra megszabadulhatnánk a válságtól.
- A marxista közgazdasági elmélet szerint a válságok oka a kizsákmányolásból következő, szektorok közötti aránytalan növekedés, alapja pedig a rosszul működő piaci koordináció.
- A keynesi válságmagyarázat alapja a beruházások bizonytalansága. Nevezetesen, hogy a bizonytalan jövőre vonatkozóan kell meghozni komoly konzekvenciájú döntéseket, ezért időről időre bekövetkezhet az elbizonytalanodás, különösen akkor, ha nincsenek világos technikai-technológiai fejlődési irányok.
- A 2008-as amerikai válság a „nagy mérséklődés” időszakában váratlanul érte a mainstream közgazdaságtant. Alapvető oka az óriásira duzzadt befektetési tőkék által kialakított buborékok kipukkadása, illetve az ennek következtében kialakuló bizalmi válság és likviditáshiány volt.
- A likviditáshiány monetáris politikai eszközökkel történő orvoslása önmagában azonban nem bizonyult elégségesnek a válságból való kilábalásra. Az aktív fiskális politika a felhalmozott adósságállományok miatt nemigen tudott teret nyerni, jóllehet a mainstream elvileg sem támogatta.
- A válságra az európai országok különböző módon reagáltak. Általában a fejletlenebbeket sokkal inkább megviselte a bizalmi válság, mint a fejletteket. Ugyanakkor viszont olyan fejlett gazdaságok is, mint Izland vagy Írország, komolyan megsínylették a válságot a nagy pénzügyi, illetve építőipari buborék kialakulása következtében.
- Magyarország számára szintén komoly negatív következményekkel járt a válság. A gazdasági szereplők devizában történő nagy eladósodása miatt egy klasszikus adósság–leértékelés típusú válság alakult ki, amelyet a hagyományos monetáris és fiskális eszközökkel nem lehet eredményesen kezelni.
Tartalomjegyzék
- SZEMBEN AZ ÁRRAL Rendhagyó közgazdasági előadások
- Impresszum
- Előszó
- Bevezetés
- 1. Módszertani alapok és fogalmi lehatárolás
- 2. A gazdaság, a társadalom és a környezet kapcsolata
- 3. A gazdaság neoklasszikus értelmezése
- 4. A mikroszint és a makroszint összekapcsolása
- 5. A csökkenő hozadék kérdése
- 6. Piaci egyensúly és egyensúlytalanság
- 7. A piaci rendszer és az általános egyensúlyelmélet
- 8. A véletlen a pénzügyi piacokon
- 9. Konjunktúraciklusok és gazdasági válságok
- 10. A neoklasszikus szintézis vagy a keynesi gazdaságtan vége
- 11. Az újklasszikus makroökonómia és a neoklasszikus szintézis
- 12. Merre tovább, közgazdaságtan?
- Utószó
- Irodalomjegyzék
Kiadó: Akadémiai Kiadó
Online megjelenés éve: 2017
ISBN: 978 963 059 890 3
Sok tehetséges és nagy tudású közgazdász hajlamos arra, hogy kutató munkájában egy vagy két szűk témakör vizsgálatára szorítkozzék. Mellár Tamásnak megvan nemcsak a tehetsége és tudása, de a bátorsága is ahhoz, hogy a közgazdaságtan nagy elméleti anyagát átfogó műben tekintse át. Miközben alaposan ismeri a modern közgazdaságtant és termékenyen alkalmazza annak eszköztárát, nyitva áll olyan gondolatok előtt, amelyek kiléptek a szakma fő áramlatából, sőt - amint azt a kötet címe is sugalmazza - kész szemben úszni az árral. A közgazdaságtan oktatóinak azt javasolnám: ajánlják hallgatóiknak Mellár könyvének alapos tanulmányozását, tanulják meg abból nem csak a tudásanyagot, hanem a kezdeményező készséget és a kritikus kiállást is.
Kornai János, professzor emeritus,
Harvard University és Budapesti Corvinus Egyetem
Mellár Tamás kitűnő könyve azoknak szól, akik nem kritizálni akarják a korábbi közgazdasági elméleteket, hanem értik, mitől működtek jól a maguk idejében, mivel járultak hozzá napjaink gazdasági fejlettségéhez, és arra kíváncsiak, miféle új gondolatokkal lehet ezeket javítani úgy, hogy a jövő gazdasági fejlődését is meg tudják alapozni.
Mérő László, egyetemi tanár, ELTE
Hivatkozás: https://mersz.hu/mellar-szemben-az-arral//
BibTeXEndNoteMendeleyZotero