Mellár Tamás

Szemben az árral

Rendhagyó közgazdasági előadások


A munkapiaci mechanizmus és a munkanélküliség

A neoklasszikus szintézis egyik fontos célja volt, hogy az IS–LM rendszert kibővítse a munkapiaccal és a termelési függvénnyel, így a klasszikus modellel összevethetővé tegye (lásd Modigliani [1944] erre vonatkozó kísérletét). A kibővítés azonban komoly bonyodalmakat idézett elő, hiszen a neoklasszikus munkapiac semmiképpen sem volt beilleszthető a keynesi makrorendszerbe. Ugyanis a neoklasszikus munkapiac a munka határterméke és a reálbér alapján határozta meg a hatékony foglalkoztatás szintjét, amely így egy technikai maximumot is jelentett. Másként kifejezve: a neoklasszikus irányzat szerint tartós kényszerű munkanélküliség nem fordulhat elő, csak alkalmi (súrlódásos vagy strukturális), amelyet azonban a piaci erők gyorsan leépítenek. Ezért a termelés jellemzően a munkaerőforráshoz és a kapacitáskorlátokhoz alkalmazkodik.

Szemben az árral

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 890 3

Sok tehetséges és nagy tudású közgazdász hajlamos arra, hogy kutató munkájában egy vagy két szűk témakör vizsgálatára szorítkozzék. Mellár Tamásnak megvan nemcsak a tehetsége és tudása, de a bátorsága is ahhoz, hogy a közgazdaságtan nagy elméleti anyagát átfogó műben tekintse át. Miközben alaposan ismeri a modern közgazdaságtant és termékenyen alkalmazza annak eszköztárát, nyitva áll olyan gondolatok előtt, amelyek kiléptek a szakma fő áramlatából, sőt - amint azt a kötet címe is sugalmazza - kész szemben úszni az árral. A közgazdaságtan oktatóinak azt javasolnám: ajánlják hallgatóiknak Mellár könyvének alapos tanulmányozását, tanulják meg abból nem csak a tudásanyagot, hanem a kezdeményező készséget és a kritikus kiállást is.

Kornai János, professzor emeritus,

Harvard University és Budapesti Corvinus Egyetem

Mellár Tamás kitűnő könyve azoknak szól, akik nem kritizálni akarják a korábbi közgazdasági elméleteket, hanem értik, mitől működtek jól a maguk idejében, mivel járultak hozzá napjaink gazdasági fejlettségéhez, és arra kíváncsiak, miféle új gondolatokkal lehet ezeket javítani úgy, hogy a jövő gazdasági fejlődését is meg tudják alapozni.

Mérő László, egyetemi tanár, ELTE

Hivatkozás: https://mersz.hu/mellar-szemben-az-arral//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave