Szemben az árral
Rendhagyó közgazdasági előadások
Rövid összegzés
- A főirányú közgazdaságtan rendre azt tételezi fel, hogy konstans skálahozadék és csökkenő tényezőhozadék érvényesül a gazdaságban. Ugyanakkor viszont a tapasztalatok az mutatják, hogy a mai világban tipikus a növekvő skálahozadék és a konstans tényezőhozadék.
- A neoklasszikus tanítások szerint a kamatláb nagysága a tőke nagyságától függ. A tőke nagyságáról lefolytatott vita a két Cambridge között viszont arra a konklúzióra jutott, hogy fordítva: a kamatláb nagysága határozza meg a tőke nagyságát.
- A csökkenő tényezőhozadék nem szükségképpen áll elő, ha a termelők képesek kapacitásaikat hozzáigazítani a kereslethez, és a pótlólagos tényezők bevonása nem ütközik természeti korlátokba.
- Konstans vagy növekvő tényezőhozadék esetén nem érvényesül a növekvő határköltségen alapuló, pozitív meredekségű kínálati görbe jelensége. Ebben az esetben kizárólag a kereslet határozza meg a kívánatos termelés nagyságát.
- A mainstream tankönyvek tanításaival szemben a gyakorlatban sokkal jellemzőbb a nem tökéletes verseny (még nem monopol helyzetekben is), pusztán a konstans vagy növekvő hozadékból következően, ahol nem érvényesülhet az ár egyenlő határköltség feltétel.
- A gazdasági életben a határköltség szerinti árazás (határköltség = ár, illetve határköltség = határbevétel) helyett az átlagköltségre alapozott „mark up” (rápótlékolás) érvényesül, amely összhangban van a konstans tényező-hozadék elvével.
- A munka konstans (nem csökkenő) határterméke esetén plauzibilis magyarázatot tudunk adni a profittermelésre és a munkapiaci egyensúly alakulására, különös tekintettel a kényszerű munkanélküliségre.
Tartalomjegyzék
- SZEMBEN AZ ÁRRAL Rendhagyó közgazdasági előadások
- Impresszum
- Előszó
- Bevezetés
- 1. Módszertani alapok és fogalmi lehatárolás
- 2. A gazdaság, a társadalom és a környezet kapcsolata
- 3. A gazdaság neoklasszikus értelmezése
- 4. A mikroszint és a makroszint összekapcsolása
- 5. A csökkenő hozadék kérdése
- 6. Piaci egyensúly és egyensúlytalanság
- 7. A piaci rendszer és az általános egyensúlyelmélet
- 8. A véletlen a pénzügyi piacokon
- 9. Konjunktúraciklusok és gazdasági válságok
- 10. A neoklasszikus szintézis vagy a keynesi gazdaságtan vége
- 11. Az újklasszikus makroökonómia és a neoklasszikus szintézis
- 12. Merre tovább, közgazdaságtan?
- Utószó
- Irodalomjegyzék
Kiadó: Akadémiai Kiadó
Online megjelenés éve: 2017
ISBN: 978 963 059 890 3
Sok tehetséges és nagy tudású közgazdász hajlamos arra, hogy kutató munkájában egy vagy két szűk témakör vizsgálatára szorítkozzék. Mellár Tamásnak megvan nemcsak a tehetsége és tudása, de a bátorsága is ahhoz, hogy a közgazdaságtan nagy elméleti anyagát átfogó műben tekintse át. Miközben alaposan ismeri a modern közgazdaságtant és termékenyen alkalmazza annak eszköztárát, nyitva áll olyan gondolatok előtt, amelyek kiléptek a szakma fő áramlatából, sőt - amint azt a kötet címe is sugalmazza - kész szemben úszni az árral. A közgazdaságtan oktatóinak azt javasolnám: ajánlják hallgatóiknak Mellár könyvének alapos tanulmányozását, tanulják meg abból nem csak a tudásanyagot, hanem a kezdeményező készséget és a kritikus kiállást is. Kornai János, professzor emeritus, Harvard University és Budapesti Corvinus Egyetem Mellár Tamás kitűnő könyve azoknak szól, akik nem kritizálni akarják a korábbi közgazdasági elméleteket, hanem értik, mitől működtek jól a maguk idejében, mivel járultak hozzá napjaink gazdasági fejlettségéhez, és arra kíváncsiak, miféle új gondolatokkal lehet
ezeket javítani úgy, hogy a jövő gazdasági fejlődését is meg tudják alapozni. Mérő László, egyetemi tanár, ELTE
Hivatkozás: https://mersz.hu/mellar-szemben-az-arral//
BibTeXEndNoteMendeleyZotero