Mellár Tamás

Szemben az árral

Rendhagyó közgazdasági előadások


Rövid összegzés

  1. A Marshall-keresztre alapozott piaci mechanizmus tökéletes versenyt, piactisztító árakat és hatékony erőforrás-elosztást eredményez. Ez a tankönyvi tárgyalásmód azonban csak nagyon életidegen korlátozó feltételek között lehet érvényes.
  2. Ha a kínálat alkalmazkodása időben késik, például az utánpótlás időigénye miatt, akkor könnyen alakulhat ki olyan egyensúlytalansági helyzet, amelyet a dinamikus pókháló-tétel ír le.
  3. A Walras–Marshall-féle piaci alkalmazkodást a mennyiségi és az áralkalmazkodás alkotja együttesen. Könnyen belátható azonban, hogy ez a kétféle alkalmazkodás nem szükségképpen koordinált, és ennek folytán akár tartós egyensúlytalansági helyzetek is kialakulhatnak.
  4. A piaci szereplők között a releváns információk a gyakorlatban többnyire nem egyformán oszlanak meg. Az aszimmetrikus információk esetében olyan piaci működések alakulhatnak ki, amelyek jelentősen eltérnek az optimálistól.
  5. A klasszikus piaci hibák (externáliák, közjavak, monopóliumok) között kiemelt jelentősége van a monopolhelyzeteknek (a technikai monopolpozícióknak), amelyek a globalizált világban egyre elterjedtebbek.
  6. A piaci működés valóságközeli elemzései azt mutatják, hogy (1) nincs egyetlen egyensúlyi ár, a tranzakciókat különféle árakon kötik, (2) a piacok nem tisztulnak ki, mindig maradnak raktárkészletek és szabad kapacitások, valamint (3) a piaci működés nem statikus-egyensúlyi, hanem dinamikus, nem egyensúlyi.

Szemben az árral

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 890 3

Sok tehetséges és nagy tudású közgazdász hajlamos arra, hogy kutató munkájában egy vagy két szűk témakör vizsgálatára szorítkozzék. Mellár Tamásnak megvan nemcsak a tehetsége és tudása, de a bátorsága is ahhoz, hogy a közgazdaságtan nagy elméleti anyagát átfogó műben tekintse át. Miközben alaposan ismeri a modern közgazdaságtant és termékenyen alkalmazza annak eszköztárát, nyitva áll olyan gondolatok előtt, amelyek kiléptek a szakma fő áramlatából, sőt - amint azt a kötet címe is sugalmazza - kész szemben úszni az árral. A közgazdaságtan oktatóinak azt javasolnám: ajánlják hallgatóiknak Mellár könyvének alapos tanulmányozását, tanulják meg abból nem csak a tudásanyagot, hanem a kezdeményező készséget és a kritikus kiállást is.

Kornai János, professzor emeritus,

Harvard University és Budapesti Corvinus Egyetem

Mellár Tamás kitűnő könyve azoknak szól, akik nem kritizálni akarják a korábbi közgazdasági elméleteket, hanem értik, mitől működtek jól a maguk idejében, mivel járultak hozzá napjaink gazdasági fejlettségéhez, és arra kíváncsiak, miféle új gondolatokkal lehet ezeket javítani úgy, hogy a jövő gazdasági fejlődését is meg tudják alapozni.

Mérő László, egyetemi tanár, ELTE

Hivatkozás: https://mersz.hu/mellar-szemben-az-arral//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave