Farkas Beáta

Piacgazdaságok az Európai Unióban


A technológiai haladás és növekedés

A termékpiacok elemzése kapcsán a verseny, a termelékenység és az innováció közötti összefüggésekből indultunk ki. Ezeken túlmenően az innovációs rendszer önálló alrendszerként való kezelését indokolja a technológiai haladásnak az a jelentősége, ami a mai növekedéselméletekben megmutatkozik. Az 1950-es, 1960-as évek neoklasszikus növekedési modelljeiben a technológiai fejlődés exogén tényezőként szerepelt, és figyelembevételével feltételezhették a hosszú távon pozitív növekedési ütemet. Azzal, hogy a hosszú távú növekedés forrása a modellen kívüli elem volt, végső soron magyarázat nélkül hagyta magát a hosszú távú növekedést. Ezt a hiányosságot igyekeztek feloldani az endogén növekedéselmélettel, ami újabb problémákat hozott magával. A technológiai haladás eredményei olyan javakban testesülnek meg, amelyek részben nem versenyző jellegűek, és a közjavak bizonyos tulajdonságaival rendelkeznek. Ha a nem rivalizáló új gondolatokat bevesszük a termelési tényezők közé, a mérethozadék növekvővé válhat, ami nem fér össze a tökéletes versennyel. A kutatás-fejlesztési elméleteket és a tökéletlen versenyt az 1980-as évek végétől vonták be a növekedéselméletbe. Ezekben a modellekben a technológiai fejlődés tudatos kutatás-fejlesztés eredménye, amelynek jutalma – Schumpeter nyomán – az ex post monopólium valamilyen formája. Barro (1997) bemutatja a növekedéselmélet fejlődését, amelynek klasszikussá vált, részletes kifejtését Barro és Sala-i-Martin (2004) könyve adja meg. Újabb kutatások azt is kimutatták egy 71 – fejlett és fejlődő – országot magában foglaló minta alapján, hogy az innováció vezérelte növekedés nemcsak a termelékenységnövelés miatt előnyös, de több munkahelyet is teremt, sőt az innovatív cégeknél arányaiban több képzetlen munkaerő dolgozik, tehát növekedésük társadalmi szempontból inkluzív (Dutz és szerzőtársai, 2011). Miután a növekedéselméletek képviselői egyetértenek a technológiai fejlődés meghatározó szerepében, témánk itt nem igényel bővebb tárgyalást.

Piacgazdaságok az Európai Unióban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 030 4

Szétfeszíthetik-e az Európai Uniót az eltérő kapitalizmusmodelleket megtestesítő tagállamok fejlettségi különbségei? Blokkolhatják-e a piaci erők az EU-n belüli centrifugális energiákat, vagy inkább a közösségi politikáktól várható ez? Farkas Beáta könyve túllép e konvencionális kérdésfeltevéseken, az intézményi közgazdaságtan és az összehasonlító elemzés kreatív összekapcsolásával keres válaszokat a mindenkit izgató problémákra. Érdemben továbbfejlesztve a Varieties of Capitalism elméletét, jut el a reális kérdésfeltevésig: eredményesen működhet-e az EU a tartósan különböző fejlettségű és a kapitalizmus különböző modelljeit képviselő országokkal, és mik ennek a költségei?

Szabó Katalin professor emerita,

Budapesti Corvinus Egyetem

Bezárkózó világunkban minden korábbinál nagyobb szükség van a tudományos igényességű kitekintő, összehasonlító elemzésekre. Farkas Beáta átfogó munkája az Európai Unió tagállamait, azok típusait vizsgálja az összehasonlító intézményi közgazdaságtan eszközeit és eredményeit felhasználva. A korábbi eredmények kitűnő áttekintése azonban csak kiindulópont az önálló és a térségünk tagállamait is magába foglaló elemzéshez, ami nemcsak a recesszió előtti állapotra, hanem izgalmas módon a válságkezelés időszakának változásaira is kiterjed.

Az elmélet és az empirikus alapú modellépítés együttes alkalmazása kiváló betekintést ad kritikus évtizedünk tendenciáiról. Az intézményi különbségek és változások feszítő következményekkel járnak az európai integráció elméletére és jövőjére is. Európa útkeresés előtt áll, és ehhez a könyv sok tovább gondolandó adalékot szolgáltat. A Piacgazdaságok az Európai Unióban széles körben használható mind az akadémiai kutatások, mind a felsőoktatás területén.

Muraközy László egyetemi tanár,

Szent István Egyetem

Olyan időket élünk, amelyekben mintha „az emberiség hirtelen elvesztette volna az egyensúlyszervét”. Ezért a legjobbkor jött Farkas Beáta könyve, amely elmélyült intézményi elemzéssel világítja meg szűkebb környezetünkben, az Európai Unión belül zajló egyensúlyvesztés okait és lehetséges kimenetelét. A könyv súlyos üzenete, amely nyilvánvalóan vitákat vált majd ki, logikusan következik az intézményi gondolkodás sarokkövéből, az útfüggőségből: a differenciált integráció nem átmeneti eltérés egy elérendő biztonságot sugalló végállapothoz képest, hanem egy nyílt rendszer természetes létezési módja.

Hámori Balázs egyetemi tanár,

Budapesti Corvinus Egyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/farkas-piacgazdasagok-az-europai-unioban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave