Farkas Beáta

Piacgazdaságok az Európai Unióban


Az átmenet tanulságai

Az eurózóna jelenlegi válsága közepette széles teret kapott az euroszkeptikus gondolkodás. Nagyobb történelmi távlatból szemlélve hangsúlyoznunk kell, hogy a posztszocialista országokban az európai uniós tagság lehetősége, az erre való felkészülés rendkívül fontos horgony szerepet játszott a piacgazdaság kiépítése során. Ennek két szempontból is óriási volt a jelentősége. Egyrészt – ahogy ezt Csaba (2006, 2009a) részletesen elemezte – sem a posztszocialista országok közgazdászai, sem a nemzetközi szervezetek tanácsadói nem voltak felkészülve a szocializmusból a kapitalizmusba való átmenet kivitelezésére. Egy általános keret, a stabilizáció, liberalizáció, intézményépítés és privatizáció együttesének felvázolásán túl konkrét, a térség adottságaihoz igazított recept nem állt rendelkezésre. Megfelelő elméleti háttér hiányában a makrogazdasági stabilizálás kezdeti lépései után a közös joganyag átvétele adott egy fogódzót a piacgazdaság intézményrendszerének kiépítéséhez. Másrészt az EU-ba való törekvés még azokban az országokban is segített az átalakulás véghezvitelében, ahol a belső erőviszonyok nagy esélyt adtak volna arra, hogy beleragadjanak egy „patrimoniális” (King, 2007) vagy más terminológiával „koordinálatlan” (Lane, 2007) kapitalizmusba. Az uniós tagság nélkül történelmi hagyományai és a posztkommunista erők befolyása révén Bulgária és Románia nagy valószínűséggel sodródott volna olyan útra, amely Ukrajna vagy más FÁK tagállam sorsára hasonlít. Az átmenetre az IMF, a nemzetközi szakértők is hatással voltak, de az IMF-hez csak végszükségben fordultak az országok. Bulgária példája jól mutatta ezt a korlátozott befolyásolási lehetőséget. Az IMF évekig mindhiába kísérletezett a megegyezéssel, ez csak akkor vezetett eredményre, amikor az elhúzódó válság nyomán átalakultak a belső politikai viszonyok. Ahol hamarabb és hatékonyabban tudott fellépni, mint például Lengyelországban vagy Észtországban, ott a kormányzat és társadalom reformkészsége tette ezt lehetővé.

Piacgazdaságok az Európai Unióban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 030 4

Szétfeszíthetik-e az Európai Uniót az eltérő kapitalizmusmodelleket megtestesítő tagállamok fejlettségi különbségei? Blokkolhatják-e a piaci erők az EU-n belüli centrifugális energiákat, vagy inkább a közösségi politikáktól várható ez? Farkas Beáta könyve túllép e konvencionális kérdésfeltevéseken, az intézményi közgazdaságtan és az összehasonlító elemzés kreatív összekapcsolásával keres válaszokat a mindenkit izgató problémákra. Érdemben továbbfejlesztve a Varieties of Capitalism elméletét, jut el a reális kérdésfeltevésig: eredményesen működhet-e az EU a tartósan különböző fejlettségű és a kapitalizmus különböző modelljeit képviselő országokkal, és mik ennek a költségei?

Szabó Katalin professor emerita,

Budapesti Corvinus Egyetem

Bezárkózó világunkban minden korábbinál nagyobb szükség van a tudományos igényességű kitekintő, összehasonlító elemzésekre. Farkas Beáta átfogó munkája az Európai Unió tagállamait, azok típusait vizsgálja az összehasonlító intézményi közgazdaságtan eszközeit és eredményeit felhasználva. A korábbi eredmények kitűnő áttekintése azonban csak kiindulópont az önálló és a térségünk tagállamait is magába foglaló elemzéshez, ami nemcsak a recesszió előtti állapotra, hanem izgalmas módon a válságkezelés időszakának változásaira is kiterjed.

Az elmélet és az empirikus alapú modellépítés együttes alkalmazása kiváló betekintést ad kritikus évtizedünk tendenciáiról. Az intézményi különbségek és változások feszítő következményekkel járnak az európai integráció elméletére és jövőjére is. Európa útkeresés előtt áll, és ehhez a könyv sok tovább gondolandó adalékot szolgáltat. A Piacgazdaságok az Európai Unióban széles körben használható mind az akadémiai kutatások, mind a felsőoktatás területén.

Muraközy László egyetemi tanár,

Szent István Egyetem

Olyan időket élünk, amelyekben mintha „az emberiség hirtelen elvesztette volna az egyensúlyszervét”. Ezért a legjobbkor jött Farkas Beáta könyve, amely elmélyült intézményi elemzéssel világítja meg szűkebb környezetünkben, az Európai Unión belül zajló egyensúlyvesztés okait és lehetséges kimenetelét. A könyv súlyos üzenete, amely nyilvánvalóan vitákat vált majd ki, logikusan következik az intézményi gondolkodás sarokkövéből, az útfüggőségből: a differenciált integráció nem átmeneti eltérés egy elérendő biztonságot sugalló végállapothoz képest, hanem egy nyílt rendszer természetes létezési módja.

Hámori Balázs egyetemi tanár,

Budapesti Corvinus Egyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/farkas-piacgazdasagok-az-europai-unioban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave