Katits Etelka, Pogátsa Zoltán, Zsupanekné Palányi Ildikó

A nemzetgazdasági konjunktúraciklusok és vállalati életciklusok

Modellek és bírálatok, avagy 2 in 1?!


A pénzügyi szektor deregulációja

A 2008-as pénzügyi válság közvetlen kiváltó oka egy jelzálogpiaci innováció volt. Egy pénzügyi újítás lehetővé tette, hogy különböző minőségű jelzáloghiteleket egybe csomagolva árulják befektetőknek. Még George W. Bush elnök és Alan Greenspan jegybankelnök is lelkesen beszélt arról, hogy ennek az innovációnak köszönhetően olyanok is jelzáloghitelhez juthatnak majd, akiknek azelőtt nem ítéltek volna meg kölcsönt a bankok, mivel az ő egyéni kockázatuk elveszik majd a többféle kockázatot vegyítő és egyben semlegesítő értékpapírban. A valóságban az ily módon gerjesztett lakásépítési roham egyre fokozódó ingatlanpiaci buborékhoz vezetett. A jelzáloghiteleket úgynevezett hitelderivatívákba (CMO = Collaterised Mortgage Obligations, vagy gyakrabban CDO = Credit Debt Obligation) szervezték, ahol a nagyobb valószínűséggel nem teljesítő jelzáloghiteleket különböző arányokban keverték a jobb ügyfelek hiteleivel. Lehetett venni „átlagos” (equity), „közepes” (mezzanine) és „magas” (senior) kamatozású hitelderivatívákat, attól függően, hogy milyen arányban keverték el ezekben a várhatóan jó és rossz hiteleket. Az ötlet lényege az volt, hogy így a különböző kockázatú hiteleket diverzifikálták, ami elméletileg a kockázatosabb termékeket is kevésbé kockázatossá tette. A konstrukció elterjesztésében sokat segített az a hiedelem, hogy így a szerény és bizonytalan keresetűek is piaci alapon otthonhoz juttathatók.

A nemzetgazdasági konjunktúraciklusok és vállalati életciklusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 154 7

Ez a mű pénzügy-gazdasági modelleket közöl kritikai szemléletben. A szerzők egy érdekes szakmai kísérletről mondanak/adnak véleményt: ugyanabban a műben mutatják meg a makrogazdasági hullámzásokat és a mikrogazdasági fejlődés ciklikusságát. A kutatók, a makrogazdasági ciklikussághoz hasonlóan, a vállalati életciklusok tárgyalását is összekapcsolják a vállalati növekedéssel, a válsággal, az átstrukturálással. A vállalati esetek komparatív analízise egy eszköz a korábban vázolt elméleti összefüggések illusztrálására.

A könyv hat szerkezeti egységből áll. Az első részben a szerzők az alapvető fogalmakat és összefüggéseket mutatják be. A második rész a makrogazdasági konjunktúraelméletekkel és modellekkel foglalkozik, ideértve a fejlődés- és válságelméletek legismertebb változatait. A harmadik szerkezeti egység az utóbbi évtizedben kibontakozott és lezajlott pénzügyi és adósságválságot értékeli, amelyek egyes szakaszai a „nagy recesszió”, az „eurózóna válsága” és a „szuverén adósságválság” elnevezéssel szerepelnek. A negyedik rész a vállalati életciklus modellek közreadását tűzi ki célul, bizonyos vonatkozásban reflektálva a makrogazdasági mozgásokra, történésekre. Az ötödik szerkezeti egység közli a hazai vállalkozások pénzügyi és összehasonlító analízisét. A hatodik rész kritikai értékelést, összehasonlító elemzést és párhuzamok vizsgálatát tartalmazza. A szerzők a hat szerkezeti egység közreadásával igazolni szeretnék a vállalatok piaci környezetbe ágyazottság pénzügyi jellemzőit és következményeit mind a teoretikus, mind pedig a praktikus nézőpontból – elsősorban a hazai mikrokörnyezetben.

Az alkotók szándéka szerint tankönyvként, és a vállalati döntéshozók, elemzők kézikönyvként is hasznosíthatják ezt a korszerű szemléletben készült munkát, így számítanak a tágabb szakmai olvasói kör érdeklődésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/katits-pogatsa-zsupanekne-a-nemzetgazdasagi-konjunkturaciklusok-es-vallalati-eletciklusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave