Kovács Edina, Kiss Kornélia

Turisztikai trendek


A magyarok külföldi utazásainak jellemzői

A kiutazó turizmus kapcsán elmondható, hogy 2016-ban a magyar lakosság összesen 19 millió alkalommal, 9,4%-kal többször utazott külföldre az egy évvel korábbi adatokhoz képest. Ezeket az utakat elsősorban az osztrák-magyar és a szlovák-magyar határszakaszokon, illetve a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren keresztül bonyolódó utasforgalom számszerűsítésével mérték. Ami a külföldre tett látogatások száma mellett még fontos, az az, hogy a magyar lakosság 2016-ban a fent említett 19 millió alkalommal összesen 55 millió napot töltött külföldön, 7,3%-kal többet, mint 2015-ben. Ennek az 55 millió napnak a háromnegyede kapcsolódott turisztikai motivációhoz, ezen belül is jellemzően a szabadidős turizmushoz (94%). Az egynapos külföldi utak száma 8,4%-kal, míg a többnapos utaké 11%-kal bővült 2016-ban. A külföldre tett utazások kicsit több, mint fele, 54%-a turisztikai – vagyis szabadidős vagy üzleti – célú volt, a maradék 46%-ára pedig egyéb okból (például tanulás, vásárlás, munkavégzés stb.) került sor. A turisztikai célú egynapos és többnapos külföldi utak száma 2016-ban is emelkedett az előző évhez képest. A külföldi utak 62%-a – 12 millió alkalom – volt mindössze egynapos időtartamú, ám ezek közül csak minden harmadik, vagyis mindössze 4 millió volt turisztikai motivációjú. A magyarok által leggyakrabban látogatott célországok továbbra is Ausztria és Szlovákia voltak, ebbe a két országba irányult a kiutazó forgalom több mint négyötöde. Emellett kedvelt desztinációk még Németország, Csehország, Olaszország és Görögország is. Az utazások több mint nyolctizede az Európai Unión belülre irányult, ezen belül is minden harmadik utazás Németországba vagy a szomszédos Ausztriába. Az Európán kívüli úti célok közül a legnépszerűbb az Egyesült Államok volt, amely 2016-ban a magyar kiutazó forgalom alapján felállított országrangsorban a 14. helyet foglalta el. A nem turisztikai – tanulási, vásárlási vagy munkavégzési – célú, egynapos külföldi utak száma 2016-ban is minden negyedévben emelkedett 2015 azonos időszakaihoz képest (KSH, 2017a).

Turisztikai trendek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 231 5

Robotportás a luxushotelben? Bitcoinnal fizethető Airbnb? Xbox-szoba vagy konditerem a gyorsvonatokon?

Ezek, a nemrég még utópiának hangzó, ám napjainkra csaknem kézzel fogható valósággá vált innovatív megoldások ma már egyetlen turisztikai szakember számára sem hangzanak ismeretlenül.

Napjaink dinamikusan változó társadalmi, gazdasági és technológiai környezete többé nem csupán a kiváltságosok lehetőségeként kínálja fel, hanem már szinte kötelezővé is teszi, hogy mindannyian lépést tartsunk a modern korral, ismerjük fel a kihívásait és használjuk ki – profitorientált vagy nonprofit vállalkozásunk, turisztikai szervezetünk szemszögéből biztosított – lehetőségeit!

Könyvünk célja, hogy átfogó képet adjon minden, a turizmusipar iránt érdeklődő szakmabeli számára a terület közeljövőben várható hazai és nemzetközi trendjeiről. Emellett kötetünket haszonnal forgathatják azok a kapcsolódó szakterületeken dolgozó szakemberek is, akik fél szemmel már a jövőt fürkészve, a hosszú távú fenntarthatóságot szem előtt tartva kívánnak eligazodni a XXI. és az azt követő századok turizmusának útvesztőjében.

A kötet 2020-tól a Turizmus és mobilitás című online sorozat tagjaként jelenik meg.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kovacs-kiss-turisztikai-trendek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave