Mizik Tamás (szerk.)

Agrárgazdaságtan II.

Az agrárfejlesztés mikro- és makroökonómiája


Földreformok

A mezőgazdasági termelés szerkezete mindig a fennálló gazdasági, társadalmi helyzet függvénye. A megváltozott követelményekhez és feltételekhez történő lassú alkalmazkodás során a fejlődésben lemaradás jöhet létre, mely hátráltatja a mezőgazdaság és a vidék fejlődését. A társadalmilag szükségesnek ítélt szerkezeti változások hosszú idő alatt különféle ösztönzőkkel, támogatásokkal és adókkal is megteremthetők, azonban a hiányosságok kiküszöböléséhez gyorsabb változtatás is szükséges lehet. A szélesebb néprétegek gyors földtulajdonhoz juttatása, a földreform a társadalmilag kívánatos földallokáció megteremtésének eszköze. A földreform könnyen és gyorsan végbemehet ott, ahol a föld azokhoz került, akik korábban is megművelték. A régi-új tulajdonosok rendelkeztek a megfelelő tudással és termelési eszközökkel, valamint ilyen esetekben a reform adminisztratív költségei is relatíve alacsonyak. A földreformok hatásait nézve azonban le kell szögezni, hogy a tulajdonviszonyok radikális megváltoztatása mellett a földhasználat, a termelési szerkezet és az agrárnépesség társadalmi struktúrájának gyökeres átalakulását is eredményezik. Ebből adódóan nyilvánvalóan nem lehet pusztán gazdasági kérdés, mivel széles politikai és társadalmi támogatás nélkül nem is valósulhatna meg. Ebből következik, hogy a földreformok szükségességének magyarázata is ezen okokra vezethető vissza (gazdasági, politikai, társadalmi).

Agrárgazdaságtan II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 187 5

Az agrárgazdaságtani ismeretek alapvető fontosságúak minden agrármérnök szakos hallgató számára. A tankönyvben bemutatásra kerülnek az agrárgazdasági szektor termelési tényezői (föld, tőke, munkaerő), az üzemszervezet, a mezőgazdaságban is nélkülözhetetlen kutatás-fejlesztés-innováció vagy az élelmiszer-marketing. A makrofejlődésről szóló rész tárgyalja az élelmezés- és élelmiszer-biztonságot, a mezőgazdasági fejlődés és a gazdasági növekedés viszonyát, valamint az agrárkereskedelmet. A záró fejezet a mezőgazdaság és a környezet viszonyát mutatja be a fenntarthatóság szempontjából. Az Agrárgazdaságtan II. szerves folytatása az I. kötetnek, részletesen és olvasmányosan mutatja be a téma legfontosabb, még hiányzó területeit, így bátran tudom ajánlani mind az oktatók, mind a hallgatók részére.

Dr. Feldman Zsolt, helyettes államtitkár,

Földművelésügyi Minisztérium

Az Agrárgazdaságtan tankönyvek Mizik Tamás által szerkesztett második kötetében a szerzők a mezőgazdasági fejlődés mikro- és makroökonómiai elemzésével foglalkoznak. A mikroökonómiai témakör a mezőgazdaság termelési tényezői (föld, tőke, munkaerő) mellett a mezőgazdasági üzemszervezet elméletével és sajátosságaival, a technológiai fejlődéssel és élelmiszer-marketinggel foglalkozik. A makroökonómiai rész a globális élelmezésbiztonság, a mezőgazdasági fejlődés és a gazdasági növekedés összefüggéseit, a nemzetközi agrárkereskedelem, az élelmiszer-biztonság és a fenntartható gazdálkodás főbb kérdéseit tárgyalja. A sorozat második kötete is híven tükrözi a nemzetközi szemléletet, a magyar agrár-felsőoktatás oktatói és hallgatói, valamint a szakmai szervezetek pedig hasznos könyvként forgathatják a szerzők művét.

Dr. Popp József,

az MTA doktora

A közgazdaság-tudomány az elmúlt fél évszázadban olyan speciális területek elemzését vállalta fel, mint az érzelmek, társas kapcsolatok vagy éppen az egészség kérdésköre. Eközben azonban olyan klasszikus témáktól fordult el a figyelem, mint az agrárium elemzése. Történt mindez akkor, amikor az agrárium robbanásszerű fejlődés előtt áll a digitalizáció előrehaladtával, és olyan kihívásokkal kell megküzdenie, mint a klímaváltozás. E tények alapjaiban fogják átrendezni a jelenlegi agrárrendszert. Ezért nagyon jó hír, hogy új agrárgazdaságtani tankönyvsorozat indult, melynek jelen, második kötete a soha nem avuló témákat (pl. földpiac) ugyanolyan igényességgel tárgyalja, mint a legújabbakat (pl. GMO), esélyt adva a magyar hallgatóknak, hogy sikeresen kapcsolódhassanak be a hazai és nemzetközi agráréletbe.

Dr. Kemény Gábor, igazgató,

Agárgazdasági Kutató Intézet

Hivatkozás: https://mersz.hu/mizik-agrargazdasagtan-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave