Kengyel Ákos (szerk.)

Az Európai Unió közös politikái


Területi hatály

A versenyjog területi hatálya esetén egy igencsak érdekes megoldással találkozunk: területen kívüli vagy más néven extraterritoriális hatály. Az antitrösztjog területen kívüli hatályának koncepciója az amerikai föderális jogban alakult ki. Ez utóbbi értelmében minden olyan magatartás vonatkozásában eljárhat amerikai fórum, amely sérti az amerikai antitrösztjog előírásait, és közvetlen, lényeges és ésszerűen előrelátható hatással van az USA piacára (hatáselv).10 Ez az egyoldalú és teljes körű kiterjesztése az amerikai joghatóságnak éles nemzetközi kritikát váltott ki. Mivel az Egyesült Államok szabályozása ebben a vonatkozásban nem változott, azonban a versenyjogi szabályok számos ország jogrendszerében meghonosodtak, és így a versenykorlátozások elleni fellépés a legtöbb ország közpolitikájának részévé vált, ennek az amerikai jogintézménynek az lett a következménye, hogy több ország átvette a versenyjog extraterritoriális hatályának megoldását, és megköveteli saját nemzeti antitrösztjogának tiszteletben tartását minden olyan magatartás tekintetében, amelynek hatása van saját gazdaságára.

Az Európai Unió közös politikái

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 720 3

Az európai integrációs folyamatot elemző könyvek általában átfogó módon az integráció gazdaságtanával, az Európai Unió fejlődésével, történetével, joganyagával, az intézményi és döntéshozatali rendszer kérdéseivel vagy csak egyes szakpolitikákkal foglalkoznak. Ez a kötet kizárólag az integráció működése során kialakított közös politikák, együttműködési területek vizsgálatára irányul: minden olyan meghatározó területet érint, ahol valamilyen szintű, mértékű uniós (közösségi) szerepvállalás, politika kialakult. A könyv elsősorban gazdasági megközelítésben, de pontos jogi, szabályozási hivatkozásokkal elemzi az egyes politikák működését. A szerzők minden fejezetben alapvetően ugyanazt a logikát követik: megvilágítják az uniós szintű fellépés szükségességét, a politika indokoltságát; bemutatják az adott politika céljait, a szabályozás kialakulását, fejlődését és reformjait; elemzik a politika működésének következményeit, hatásait és a felmerülő problémákat. A könyv nagymértékben megkönnyítheti az országban legalább 17 helyen folyó európai tanulmányok oktatását, elősegítheti azt, hogy az uniós politikákkal foglalkozó kurzusokhoz - akár gazdasági, akár jogi, vagy politikatudományi-szociológiai képzések keretében - legyen egy újabb, jól használható könyv. Emellett természetesen minden, a téma iránt érdeklődő olvasó számára ajánlható a kötet, amely hasznos, tanulságos és jól befogadható ismereteket nyújt az egyes politikákról.

A kötet szerzői az európai integrációval foglalkozó egyetemi, főiskolai, vagy tudományos kutatóintézetben dolgozó oktatók-kutatók, akik eddigi tevékenységük során széles körű szakmai tapasztalatokra és elismertségre tettek szert szakterületükön. Külföldi és hazai tudományos tevékenységük és eddigi publikációik kitűnő alapot biztosítottak ahhoz, hogy a kötet tartalmi szempontból pontos és az olvasó számára jól érthető legyen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kengyel-az-europai-unio-kozos-politikai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave