Kengyel Ákos (szerk.)

Az Európai Unió közös politikái


XV. Közös költségvetés – a politikák finanszírozása

Az integrációs folyamathoz kapcsolódóan létrehozott közös politikák működéséhez, az egyes területeken meghatározott hatáskörök és feladatok ellátásához értelemszerűen szükség van uniós szintű költségvetésre. Az EKSz 268–280. (az EUMSz 310–325.) cikkei foglalkoznak az Unió pénzügyeivel, vagyis a közös költségvetéshez kapcsolódó szabályokkal. Ezek a cikkek lényegében meghatározzák a költségvetés működésére vonatkozó elveket, a saját források biztosításának szükségességét, valamint részletesen szabályozzák a közös költségvetés elkészítésének, elfogadásának és végrehajtásának intézményi, döntéshozatali folyamatát. Ugyanakkor távolról sem beszélhetünk a tagországok és az uniós szint között kialakított, világosan körülhatárolt föderatív jellegű munkamegosztásról, vagyis nem igazán egyértelmű, hogy milyen célokat is kell szolgálnia a közös költségvetésnek.
Az EU költségvetése a politika és a gazdaság, a piaci integráció és a politikai unió határmezsgyéjén helyezkedik el. Az eltelt évtizedek során nem tisztázódott, hogy melyek a közös költségvetés legfontosabb céljai. Bár a tagországok közötti viták során az Unió közös költségvetésének ügye egyre fontosabb területté vált, hozzá kell tenni, hogy a közös költségvetés politikai jelentősége ellenére igen szerény nagyságú: kiadásai a gyakorlatban az EU bruttó nemzeti jövedelmének (GNI) 1%-át teszik ki, miközben az egyes tagországok nemzeti költségvetései a GNI 35–65%-át osztják újra.
A közös költségvetés által betöltött funkciók változása, és a bevételi és kiadási szerkezetben bekövetkezett hangsúlyeltolódások alakulása az integráció sikeres fejlődése szempontjából hosszú távon meghatározó jelentőséggel bír. A költségvetés bevételi oldalának megoldatlan problémái nagyban meghatározzák a tagországok érdekeltségét a közös kiadások finanszírozásában.486 Ha a közös költségvetésnek nem áll rendelkezésére elegendő valódi saját bevételi forrás – vagyis ideális esetben olyan, amely nem függ közvetlenül a tagországok befizetési hajlandóságától –, akkor a kiadási szerkezet alakulása a minél nagyobb összegű transzferek iránti igénynek rendelődik alá. Pedig a kiadási tételek megfelelő kialakítása számottevően befolyásolhatja az európai gazdaság versenyképességét, világgazdasági helyzetét, az EU nemzetközi szerepvállalását és belső kohéziójának alakulását is.
486 Ami mögött elsősorban a nemzeti fiskális politikai önállósághoz való ragaszkodás, többek között az adópolitikák és az adóbevételek féltve őrzése húzódik meg.

Az Európai Unió közös politikái

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 720 3

Az európai integrációs folyamatot elemző könyvek általában átfogó módon az integráció gazdaságtanával, az Európai Unió fejlődésével, történetével, joganyagával, az intézményi és döntéshozatali rendszer kérdéseivel vagy csak egyes szakpolitikákkal foglalkoznak. Ez a kötet kizárólag az integráció működése során kialakított közös politikák, együttműködési területek vizsgálatára irányul: minden olyan meghatározó területet érint, ahol valamilyen szintű, mértékű uniós (közösségi) szerepvállalás, politika kialakult. A könyv elsősorban gazdasági megközelítésben, de pontos jogi, szabályozási hivatkozásokkal elemzi az egyes politikák működését. A szerzők minden fejezetben alapvetően ugyanazt a logikát követik: megvilágítják az uniós szintű fellépés szükségességét, a politika indokoltságát; bemutatják az adott politika céljait, a szabályozás kialakulását, fejlődését és reformjait; elemzik a politika működésének következményeit, hatásait és a felmerülő problémákat. A könyv nagymértékben megkönnyítheti az országban legalább 17 helyen folyó európai tanulmányok oktatását, elősegítheti azt, hogy az uniós politikákkal foglalkozó kurzusokhoz - akár gazdasági, akár jogi, vagy politikatudományi-szociológiai képzések keretében - legyen egy újabb, jól használható könyv. Emellett természetesen minden, a téma iránt érdeklődő olvasó számára ajánlható a kötet, amely hasznos, tanulságos és jól befogadható ismereteket nyújt az egyes politikákról.

A kötet szerzői az európai integrációval foglalkozó egyetemi, főiskolai, vagy tudományos kutatóintézetben dolgozó oktatók-kutatók, akik eddigi tevékenységük során széles körű szakmai tapasztalatokra és elismertségre tettek szert szakterületükön. Külföldi és hazai tudományos tevékenységük és eddigi publikációik kitűnő alapot biztosítottak ahhoz, hogy a kötet tartalmi szempontból pontos és az olvasó számára jól érthető legyen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kengyel-az-europai-unio-kozos-politikai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave