Kengyel Ákos (szerk.)

Az Európai Unió közös politikái


V. Kohéziós politika

Az európai integrációs folyamat sikeressége szempontjából stratégiai fontosságú cél a gazdasági és társadalmi kohézió erősítésének elősegítése, a tagországok és régiók közötti fejlettségi különbségek csökkentése. Az egységes piacból származó előnyök kihasználásához, a tisztességes verseny feltételeinek megteremtéséhez szükség van a kevésbé fejlett és szerkezetváltási nehézségekkel küzdő térségek versenyképességét, fejlődési kilátásait meghatározó feltételek tudatos javítására, mivel a felzárkózás nem automatikus, nem lehet kizárólag a piaci erőkre építeni a fejlettségbeli különbségek csökkentésének elérését. Az EU regionális (vagy más néven kohéziós) politikája jelenti azt a területet, amelynek keretében a kohézió erősítése érdekében hoznak intézkedéseket.
A közös regionális politika keretében nyújtott támogatások mindenekelőtt a kedvezőtlenebb helyzetű régiók versenyképességének növelésére koncentrálnak. Az elmaradottabb, illetve szerkezetváltási problémákkal küzdő régiók gazdasági potenciáljának erősítése és foglalkoztatási körülményeinek javítása tekinthetők a legfontosabb tényezőknek a kohézió ellenében ható tendenciákkal szemben. Fontos hangsúlyozni, hogy az uniós szintű regionális fejlesztési politikának nem jóléti transzfermechanizmusként, hanem a fejlődési kilátásokat befolyásoló körülmények javítására irányuló támogatási rendszerként kell működnie. Lényeges, hogy a kohéziót előmozdító intézkedések nem a szabad piac elve által vezérelt EU-politikák helyett fogalmazódnak meg, hanem azokkal párhuzamosan kerülnek alkalmazásra: a kohéziós intézkedések a beavatkozásnak tett engedményt jelentenek, de a piac vezérelte általános keretek között.
A regionális fejlesztési politika tehát az integrációs folyamat logikájából adódóan közös üggyé kellett hogy váljon, hiszen egyértelmű, hogy a négy szabadság elvének biztosítása önmagában még nem eredményezi minden esetben a felzárkózást, a fejlettségi különbségek mérséklését. Hiszen az eleve elmaradottabb, hátrányosabb helyzetben lévő régiók nem tudnak eredményesen bekapcsolódni a belső piaci munkamegosztásba. Másrészt az is világossá vált, hogy maga az integrációs folyamat is nehézségeket okozhat a kevésbé fejlett, elmaradott tagországok és régiók számára, tehát szükség van olyan közös eszközökre, amelyek előmozdítják az integráción belüli munkamegosztásba való bekapcsolódást. Mindezen megfontolások erdményeként fokozatosan kialakultak az uniós szintű regionális politikából finanszírozott fejlesztésekre vonatkozó egységes szabályozási keretek, a politika működésének, megvalósításának feltételrendszere.

Az Európai Unió közös politikái

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 720 3

Az európai integrációs folyamatot elemző könyvek általában átfogó módon az integráció gazdaságtanával, az Európai Unió fejlődésével, történetével, joganyagával, az intézményi és döntéshozatali rendszer kérdéseivel vagy csak egyes szakpolitikákkal foglalkoznak. Ez a kötet kizárólag az integráció működése során kialakított közös politikák, együttműködési területek vizsgálatára irányul: minden olyan meghatározó területet érint, ahol valamilyen szintű, mértékű uniós (közösségi) szerepvállalás, politika kialakult. A könyv elsősorban gazdasági megközelítésben, de pontos jogi, szabályozási hivatkozásokkal elemzi az egyes politikák működését. A szerzők minden fejezetben alapvetően ugyanazt a logikát követik: megvilágítják az uniós szintű fellépés szükségességét, a politika indokoltságát; bemutatják az adott politika céljait, a szabályozás kialakulását, fejlődését és reformjait; elemzik a politika működésének következményeit, hatásait és a felmerülő problémákat. A könyv nagymértékben megkönnyítheti az országban legalább 17 helyen folyó európai tanulmányok oktatását, elősegítheti azt, hogy az uniós politikákkal foglalkozó kurzusokhoz - akár gazdasági, akár jogi, vagy politikatudományi-szociológiai képzések keretében - legyen egy újabb, jól használható könyv. Emellett természetesen minden, a téma iránt érdeklődő olvasó számára ajánlható a kötet, amely hasznos, tanulságos és jól befogadható ismereteket nyújt az egyes politikákról.

A kötet szerzői az európai integrációval foglalkozó egyetemi, főiskolai, vagy tudományos kutatóintézetben dolgozó oktatók-kutatók, akik eddigi tevékenységük során széles körű szakmai tapasztalatokra és elismertségre tettek szert szakterületükön. Külföldi és hazai tudományos tevékenységük és eddigi publikációik kitűnő alapot biztosítottak ahhoz, hogy a kötet tartalmi szempontból pontos és az olvasó számára jól érthető legyen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kengyel-az-europai-unio-kozos-politikai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave