Michalkó Gábor

Turizmológia


A turisztikai tudás elemei

A turisztikai tudás a turizmussal kapcsolatos ismeretek összességét jelenti. Mindazt, amit a megismerésben részt vevők hétköznapi tapasztalataik során vagy tudatos vizsgálat tárgyává téve az utazások kezdetétől fogva összegyűjtöttek, valamilyen módon rögzítettek, kortársaik és a következő generációk számára elérhetővé tettek. A turisztikai tudás – más ismeretterületekhez hasonlóan – unkcionális megközelítésben szubsztantív és stratégiai tudásra osztható. A turizmusban dominálnak a stratégiai, módszertani (know-how) típusú ismeretek, amelyek önmagukban szükséges, de nem elégséges feltételei a szakma elengedhetetlen megújításának. Szubsztantív, a turizmus legbelső lényegét magában hordozó, tudományos vizsgálatokkal megalapozott háttérismeretek nélkül azonban a gyakorlat nem képes kellő hatékonysággal működni. Egy szálloda eredményes irányítása során az igazgatónak nem elegendő a diplomája megszerzése óta elsajátított gyakorlati tapasztalataira építeni, elengedhetetlen a különböző piaci trendeket elemző, értékelő vagy a legújabb marketingismeretekre vonatkozó elméleti tanulmányokat is nyomon követnie, vagyis létfontosságú a kutatók által előállított szubsztantív tudást fogyasztania. Természetesen a kutatónak is ki kell merészkednie a terepre, hogy élő, a turizmus mindennapi gyakorlatából vett problémákra kereshessenek válaszokat. A turisztikai tudás szubsztantív és stratégiai elemei tehát egymást kölcsönösen feltételezve és megújítva biztosítják a formálódó turizmustudomány munícióját.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave