Michalkó Gábor

Turizmológia


A falusi turizmus

A falusi turizmusban a falvak magánhasználatú lakóingatlanjainak idegenforgalmi célú hasznosítása párosul a természeti környezet, a falusi élet értékeinek felmutatásával, egyedi vendéglátással. A falusi turizmusban részt vevők a városi élet minden hátrányától (zaj, légszennyezés, tömeg, arctalanság) mentes környezetben ismerkedhetnek meg a falusi életmóddal, a helyi hagyományokkal és szokásokkal, továbbá megkóstolhatják a táj gasztronómiai különlegességeit. A vendégek bekapcsolódhatnak a helybéliek által végzett mezőgazdasági tevékenységekbe (egyes mezőgazdasági gépek, munkafolyamatok megismerése, gyümölcsszüret), a ház körüli munkákba (állatok gondozása, kiskert karbantartása). A falusi turizmus nem egyenlő a falusi szállásadással. A vendég igényli, hogy a házigazda beavassa őt a település mindennapi életébe, a saját konyhájában (esetleg saját maga termelte alapanyagokból) készített ételeket kínáljon a számára, és felhívja a figyelmet a környezet természeti, kulturális értékeire, az ott folytatható tevékenységekre (fafaragás, szövés, patkolás, kerámiakészítés, kemencében való sütés, borkészítés). Mindemellett a kényelemnek és a biztonságnak alapvető kínálati elemként kell megjelenniük, mivel a vendég a rusztikus környezetben is elvárja a fürdőszoba, illetve bizonyos alapvető szolgáltatások (bolt, gyógyszertár) meglétét.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave