Michalkó Gábor

Turizmológia


A társadalmi mobilitás fokozódása

A turizmus társadalmi mobilitásra gyakorolt hatása elsősorban a demográfiai és a foglalkoztatási mutatók tekintetében, továbbá a szociális struktúrák oldásában jelentkezik. Egy adott desztináció iránt megnövekvő kereslet új munkahelyek létesítését vonja maga után. A szállodaiparban, a vendéglátásban az egyéb kereskedelmi és személyes szolgáltatások területén munkaerő-szükséglet jelentkezik, amelynek demográfiai hatása a helyi lakosság megtartásában és az oda vándorlók, állandó jelleggel letelepedők számának növekedésében mutatható ki. A turizmus munkaerőigényének sajátosságaiból (a legtöbb posztra fiatal, dinamikus, alacsony bérigényű alkalmazottakat keresnek) fakadóan a beköltözők gyermekvállalási hajlandósága is hozzájárulhat a kedvező népesedési mutatókhoz. Mindeközben ne feledkezzünk meg a turizmus kedvezőtlen demográfiai következményeiről, mégpedig a helyi lakosság elvándorlásáról sem, amely leginkább a térség teherbíró képessége kritikus küszöbértékének átlépésekor következik be. A célállomáson tapasztalható zsúfoltság, zajos éjszakai élet, az árdrágulás mind-mind arra ösztönözheti az őslakosokat, hogy elhagyják a települést (ebben a döntésükben persze az is közrejátszhat, hogy a lakóingatlanaik felértékelődése következtében azok eladásából haszonra tehetnek szert).

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave