Michalkó Gábor

Turizmológia


A Széchenyi-tervek

Magyarország rendszerváltozás utáni turizmuspolitikájának történetében a legnagyobb áttörést a Gazdasági Minisztérium által 2000-ben meghirdetett Széchenyi-terv jelentette. Ez az akkor hatalmon lévő kormány átfogó gazdaságélénkítő programja keretében a korábbi évekhez képest nagyságrendileg nagyobb költségvetési támogatást biztosított a turizmus egyes kiemelt területeinek fejlesztésére. A program legfontosabb céljai között szerepelt többek között a nemzetközi turizmus hatékonyságának növelése, a belföldi turizmus fejlesztése, a fenntartható turizmus feltételeinek biztosítása, a hagyományos turisztikai országkép reformja, új küldő országok bevonása. Az állami költségvetés részét képező Turisztikai Célelőirányzatban 2001-re 25, 2002-re pedig 28 milliárd forintot különítettek el. Ezt a forrást elsősorban a Széchenyi-terv Turizmusfejlesztési Programjának alprogramjaira (gyógy- és termálturizmus, konferenciaturizmus, turisztikai tematikus parkok, kastély- és várturizmus, turisztikai információs rendszerek fejlesztése, egyéb minőségi turisztikai termékek fejlesztése) fordították. Az állami támogatást pályázati úton keresztül lehetett elnyerni, amelyben a legnagyobb mértékű részesedésre az önkormányzatok tettek szert, mivel elsősorban ők tudták az előírt 50 százalékos önrészt biztosítani. A Széchenyi-terv keretében megvalósuló fejlesztések között kiemelkednek az egészségturisztikai beruházások, amelyek során a kor követelményeinek minden tekintetben megfelelő gyógy- és élményfürdőket, valamint ahhoz kapcsolódó szálláshelyeket hoztak létre.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave