Michalkó Gábor

Turizmológia


A turizmus fajtái

A valóság tudományos normákon nyugvó megfigyeléséből kiindulva a turizmusnak két alapvető fajtáját különíthetjük el aszerint, hogy az utazás az emberi lét melyik szegmensére gyakorol nagyobb hatást. Mivel a modern társadalmak a munka és a szabadidő világa köré szerveződnek, ezért az előbbihez kötődőt hivatás-, az utóbbit szabadidős turizmusnak nevezzük. Figyelemmel az eredményes munkavégzés fokozódó mobilitási igényére, meg kell említenünk, hogy számos foglalkozás (útikönyvíró) párosul olyan utazásokkal, amelyeket nehéz lenne a szabadidős szférától elválasztani. Ha abból, a laikusok által észlelt tényből indulunk ki, hogy a munkavállaló a szakmájából fakadó utazásának köszönhetően eleve kikerül a mindennapok forgatagából, olyan élmények is érik, mintha szabadságon lenne, akkor a hivatás és a szabadidős turizmus éles elhatárolásának lehetősége nehézségekbe ütközik. Természetesen fordított helyzettel is találkozhatunk, amikor valaki a szabadidejében végzett utazások során olyan ismeretekre, tapasztalatokra, kapcsolatokra tesz szert, amelyeket majd a munkájában hasznosítani tud. Ebből kifolyólag a hivatás- és a szabadidős turizmus megkülönböztetését egyrészt az utazási döntésben domináns szerepet játszó fél és a költségek fedezőjének azonosítása alapján, másrészt a tartózkodás során végzett, az utazás indítékával összefüggő tevékenységeket jellemző időráfordítás alapján végezhetjük el.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave