Michalkó Gábor

Turizmológia


A szükségletek hierarchiája és a turizmus

A motiváltság az egyén viselkedését meghatározó olyan állapot, amikor valamely szükségletének kielégítése jelentős befolyást gyakorol akár a pillanatnyi, akár a huzamosabb időn keresztül folytatott tevékenységére. Az egyén életének fenntartásához és fejlesztéséhez elengedhetetlen szükségletek egyfajta hiányérzetként jelentkeznek. Az emberi szükségleteket az életkörülmények és az egzisztenciális lehetőségek jelentős mértékben befolyásolják. A nevét az önmegvalósítás pszichológiai elméletének kidolgozásával ismertté tevő amerikai pszichológus és filozófus, Abraham Maslow (1908–1970) fontosabb munkáiban arról ír, hogy minden emberi lény kielégítendő szükségletei hierarchikus sorrendbe állíthatóak. A biológiaitól a társas szükségleteken át az önmegvalósításig terjedően az eggyel magasabb szükségleti szint csak abban az esetben határozhatja meg a tudat működését, és váltja ki a cselekedeteket, ha az alapszükségletek már kielégítésre kerültek. Maslow szerint szerencsés körülmények között a legmagasabb szintű emberi szükséglet, vagyis az önmegvalósítás is kielégíthető. Az általa alkotott, majd Mill és Morrison által továbbfejlesztett piramismodell azonban azt sugallja, hogy a társadalom legszélesebb rétegeinek mindössze az alapszükségleteik kielégítésével kell beérniük, az úgynevezett növekedési szükségletek már kevesebb embert érintenek (3. ábra).

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave