Michalkó Gábor

Turizmológia


A tevékenységorientált tipizálás

A turisták tipizálását számos, az utazással kapcsolatos tevékenységük által determinált jellegzetesség segíti. Kézenfekvőnek tűnik az utazási cél (a motivációból fakadó konkrét tevékenység) alapján való tipizálás. Ebből kifolyólag ahány cél, annyi turistatípus lenne leírható. Ezek szerint létezne konferenciaturista, gyógyturista, bevásárlóturista, és még sorolhatnánk. De melyek lennének a típusalkotás attribútumai, vagyis milyen jellemvonások mentén írnánk le a különböző célú utazások szereplőit: a fizimiskáját, az életkorát, a ruházatát, a költését, a fogyasztását, vagy mit vennénk alapul? Ha például megnézzük, milyen egy bevásárlóturista, igen tarka kép tárul a szemünk elé.21 Ez a kép azonban elsősorban a Kelet-Közép-Európából érkező, az egzisztenciáját a vásárlásokból és az áru viszonteladásából fenntartó egyének archetípusát tükrözi. Még ha bizonyos közös elemek esetleg tetten is érhetők – különösen a költés nagyságát, a megvásárolt áru minőségét, a tartózkodás időtartamát, az egyéb szolgáltatások igénybevételét tekintve – távol áll a nyugat-európai vagy az ázsiai esetektől, tehát nagyon nehéz lenne a tipikus bevásárlóturistát körül írni. De ugyanez a megállapítás igaz a már említett konferencia- és gyógyturistára is, éppen azért, mert rendkívül meghatározó szereppel bír a turista állampolgárságával összefüggésbe hozható szociokulturális háttér.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave