Michalkó Gábor

Turizmológia


A viselkedéstudományi tipizálás

A téma iránt érdeklődő kutatók – az ismert korlátokat szem előtt tartva – a turista pszichikus jegyeiből, illetve az új környezetével, elsősorban a helyi társadalommal kialakított viszonyából kiindulva próbálták meg levezetni az egyes turistatípusokat. Azt vették alapul, hogy a turisták többsége utazása során a biztonság és az otthonosság együttes érvényesülését tarja elsődlegesnek. Ez azért fontos, mert minden környezetváltozás során szerzett élmény egyaránt tartalmaz új, ismeretlen és megszokott elemeket, ezek befogadásának aránya fontos változót képvisel a tipizálás során. Emellett azt is figyelembe kell venni, hogy minden turista magával viszi az úgynevezett „környezeti buborékot”, amelyet azokból a viselkedési normákból, értékrendszerekből épít fel, amelyeket az otthoni kultúra befolyásol, és amelyeket a szocializációja során magáévá tett. A különböző turisták eltérő mértékben képesek kilépni ebből a buborékból. Ha a turistát utazása során számos honfitársa veszi körül, akkor ennek a környezeti buboréknak a lebontása még nehezebbé válik, így az őt érő turisztikai élmény is meglehetősen korlátozott lesz.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave