Michalkó Gábor

Turizmológia


A turista tevékenysége

A turisztikai magatartást az utazás elsődleges célja határozza meg. Az eddigi kutatások arra engednek következtetni, hogy a felkeresett helyre vonatkoztatva jó közelítéssel körülírható a turista motivációjából fakadó, utazási céljával összefüggő tevékenysége. A konferenciavendég például a tartózkodási idejének legnagyobb részét szakmai előadásokon, illetve ahhoz kapcsolódó rendezvényeken tölti, ellátásáról a konferencia szervezői gondoskodnak (kávészünet, büféebéd, gálavacsora), a tanácskozást követően jobbára szervezett formában keresi fel a település és környékének legfontosabb nevezetességeit, általában az adott helyen elérhető legmagasabb minősítésű szálláshelyet veszi igénybe. A turisztikai magatartás feltárása során a turista közvetlenül észlelhető tevékenységén (fényképezi a látnivalókat, fürdik a gyógyvízben, sorban áll a múzeum bejáratánál stb.) túlmenően számos, az adott település turizmusának szempontjából releváns tényezőt is figyelembe kell venni. Ilyenek lehetnek például a szálláshely és vendéglátó egységek igénybevételével kapcsolatos, továbbá a településen történő helyváltoztatást elősegítő (vagy éppen az odautazást biztosító) közlekedési eszközökre vonatkozó információk. Például jelentős eltérés tapasztalható egy adott célterületen megszállók (szállodában éjszakázók) vagy azt csak napközben használók turisztikai magatartása között, utóbbiak tartózkodásának időbeli korlátozottsága kihat a városnézés intenzitására. Az sem mindegy, hogy valaki a hátizsákjában cipelt (a svédasztalos reggelinél titokban elcsomagolt) elemózsiát fogyasztja egy félreeső parkban vagy a település főterének teraszán hódol a vendéglátóipar specialitásainak. Előbbi nagyobb eséllyel tekinthet bele a helyi lakosság mindennapjaiba, utóbbi viszont autentikusabb tapasztalatokat szerezhet a célterület gasztroturisztikai kínálatáról. A közlekedési eszközök igénybevételénél hasonló korlátozottsággal szembesülhetünk, a saját jármű használata ugyan tágabb mozgásteret, gyorsabb elérhetőséget biztosít, de növeli a turista izoláltságát, a tömegközlekedés viszont lassúbb mivolta ellenére lehetőséget kínál a helyi társadalomban való elvegyülésre.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave