Michalkó Gábor

Turizmológia


A döntéshozók

Helyi döntéshozókon azokat az önkormányzati képviselőket értjük, akik meghatározó mértékben befolyásolják a település életét. Amikor már a képviselőtestület szintjén (munkacsoport, bizottság), illetve a polgármesteri hivatalban működő szervezeti egységben (iroda, ügyosztály) is testet ölt a döntéshozók turizmushoz fűződő viszonya, akkor az attitűd egy jóval magasabb fokon, a turizmuspolitika szintjén tárgyalandó. Annak ellenére, hogy a döntéshozók száma töredéke a település lakosságának, személyükben – státuszuknál fogva – olyan mértékű befolyással bírnak, amellyel elősegíthetik, ugyanakkor gátolhatják is a turizmus kívánt mértékű fejlődését. A képviselők tevékenysége sokszor az informális szférában jelentkezik, mivel olyan értesülések birtokosai, amelyekkel hatással lehetnek a turizmusban érdekelt vállalkozók egyes csoportjaira, vagy olyan láthatatlan (akár személyes) érdekek mozgathatják őket, amelyek a formális döntéseikre is kihatnak. Természetesen az önkormányzati képviselők hozzáállása elsősorban a település fejlesztését érintő stratégiai kérdések szempontjából releváns. A turizmus érdekében dönthetnek például egy mezőgazdasági terület átminősítéséről (például szántóföldből vízi vidámpark lesz), egy fürdőhöz vezető szilárd burkolatú út megépítéséről, a turizmusban érintett vállalkozóknak nyújtandó adókedvezményekről, de az egyéni (választói) érdekeik érvényesítése során ellen is állhatnak ezekben a kérdésekben.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave