Tomka Béla

Gazdasági növekedés, fogyasztás és életminőség

Magyarország nemzetközi összehasonlításban az első világháborútól napjainkig


A fogyasztás alakulása

A fogyasztás tanulmányozása a történetírásban sokáig az életszínvonal vizsgálatát jelentette. Az életszínvonalnak számos meghatározása ismert, de a fogalom általában az anyagi jólétet jelöli, s ennek megfelelően az elfogyasztott javak és szolgáltatások mérésével határozzák meg nagyságát.256 Mindemellett egyes szerzők ma már az életszínvonal alkotórészének tekintik például a várható átlagos élettartamot, a környezet állapotát, az iskoláztatást és a politikai demokráciát, vagyis jó néhányat azon jelenségek közül, melyeket mások az életminőséghez sorolnak.257 A következőkben az életszínvonal anyagi összetevőivel foglalkozunk – ezt esetenként anyagi életszínvonalnak nevezik –, miközben a fogyasztás legfontosabb 20. századi változásait mutatjuk be, míg az életminőség külön fejezet tárgya lesz. Ugyanakkor mára a fogyasztás történeti tanulmányozása már jóval szélesebb körűvé vált, mint az anyagi fogyasztás múltbeli szintjének meghatározása. Bár a fogyasztás növekedése kétségkívül látványos volt a 20. század ipari társadalmaiban, a fogyasztás nem csupán mennyiségi átalakuláson ment keresztül. Jelentősen módosult belső összetétele, s a 20. századi transzformációnak vannak további fontos vetületei, melyeket – jobb híján – minőségi aspektusoknak nevezhetünk. Ezek magukban foglalják mindenekelőtt az egyének fogyasztói autonómiájának alakulását, s a fogyasztásnak az egyének és a társadalom életében betöltött szerepének és funkciójának megváltozását, amit gyakran a fogyasztói társadalom kialakulásaként írnak le.258 Ezek az aspektusok – a fogyasztás szintje, a fogyasztás szerkezete és a fogyasztás minőségi jellemzői – jelentik kiemelt vizsgálati szempontjainkat ebben a fejezetben.

Gazdasági növekedés, fogyasztás és életminőség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 721 0

Legújabb kötetében Tomka Béla - korábbi munkásságát kiteljesítve - sokoldalúan igazolja, hogy napjaink európai összehasonlító történetírásának megkerülhetetlen személyiségévé lett. A jelen könyv az önállóvá vált Magyarország közel egy évszázados történetét a gazdasági növekedés, a fogyasztás és az életminőség három dimenziójában helyezi el. A vizsgálat egyszerre történeti és közgazdasági, elméleti és módszertani, makro- és mikrotársadalmi jelentőségű. Ez pótolhatatlan segítséget jelent nemzeti önismeretünk helyes léptékének kialakításában és a gazdasági elemzéseket gyakorta jellemző egyoldalúságok meghaladásában egyaránt. Ritka esemény, ha egy mennyiségi elemzés krimiszerűen izgalmas olvasmány - mind a részletek, mind pedig az európai távlatok összefüggéseinek metszetében.

Csaba László akadémikus, egyetemi tanár

Central European University, Debreceni Egyetem, Budapesti Corvinus Egyetem

Felzárkózás, stagnálás vagy további leszakadás? A magyar szakirodalomban hiánypótló monográfia arra keresi a választ, hogy az elmúlt mintegy száz évben mikor és milyen tényezőknek köszönhetően csökkent, illetve nőtt a centrumországokhoz viszonyított lemaradásunk. A szerző a konvencionális értékelésekhez képest új megállapításokra jut a dualizmus, a Horthy-rendszer és a szocialista társadalom növekedési ütemének, valamint a nyugat-európai országokhoz viszonyított pozíciónak a megítélésében.

Honvári János gazdaságtörténész

Széchenyi István Egyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/tomka-gazdasagi-novekedes-fogyasztas-es-eletminoseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave