Tomka Béla

Gazdasági növekedés, fogyasztás és életminőség

Magyarország nemzetközi összehasonlításban az első világháborútól napjainkig


Minőségi aspektusok

Az áruválaszték és a fogyasztás más minőségi jellemzőinek vonatkozásában a két világháború közötti időszakban Magyarország kétségkívül különbözött Nyugat-Európa országaitól. Az eltérések azonban nem nevezhetők jelentősnek: elsősorban az alacsonyabb magyarországi vásárlóerő eredményezte azokat, amennyiben kihatott a forgalmazott áruk választékára, jellegére és a kereskedelmi formákra. Jellemző ebből a szempontból, hogy a nagyobb számban a korban megjelenő tartós fogyasztási cikkek, mint a rádiókészülék, a gépkocsi és a telefon terjedésében jelentős volt Magyarország elmaradása a legtöbb nyugat-európai ország mögött. Az átlaghoz képest a különbség nem csökkent a két világháború között, hanem inkább stabilizálódott. Az is figyelemre méltó azonban, hogy Magyarország néhány nyugat-európai országnál nagyobb rádiókészülék- és telefonállománnyal rendelkezett az 1930-as években (3.4. és 3.5. táblázat). Vagyis az ország gazdasági fejlettségének megfelelően bekapcsolódott e fogyasztási javak elterjedésének folyamatába, s eközben a fogyasztók autonómiáját semmi nem korlátozta, mint azt a vezető márkák jelenléte is mutatja a rádióvevők vagy a gépkocsik piacán.351 A fogyasztók választási lehetőségeit legfeljebb a gazdasági válság nyomán bevezetett devizakorlátozások csökkentették Magyarországon, de ez inkább a valuta külföldön való felhasználását érintette, s a belkereskedelemre kevéssé hatott. Főként a vásárlóképes kereslet korlátainak tulajdoníthatjuk azt is, hogy a modern kereskedelmi formák – mint az áruház – késve jelentek meg, s viszonylag lassan is terjedtek Magyarországon. Ezt a fő okot csak kiegészítették további körülmények, mint a középosztály vonzódása a hagyományos fogyasztói szokásokhoz.352 Bár – mint láttuk – az áruházak térhódítását a szakirodalom egy része összekapcsolja a fogyasztói kultúra kialakulásával, a klasszikus nagyáruházak kis száma nem indokolja, hogy kétségbe vonjuk a fogyasztói kultúra létezését és gyors terjedését a két világháború közötti Magyarországon.

Gazdasági növekedés, fogyasztás és életminőség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 721 0

Legújabb kötetében Tomka Béla - korábbi munkásságát kiteljesítve - sokoldalúan igazolja, hogy napjaink európai összehasonlító történetírásának megkerülhetetlen személyiségévé lett. A jelen könyv az önállóvá vált Magyarország közel egy évszázados történetét a gazdasági növekedés, a fogyasztás és az életminőség három dimenziójában helyezi el. A vizsgálat egyszerre történeti és közgazdasági, elméleti és módszertani, makro- és mikrotársadalmi jelentőségű. Ez pótolhatatlan segítséget jelent nemzeti önismeretünk helyes léptékének kialakításában és a gazdasági elemzéseket gyakorta jellemző egyoldalúságok meghaladásában egyaránt. Ritka esemény, ha egy mennyiségi elemzés krimiszerűen izgalmas olvasmány - mind a részletek, mind pedig az európai távlatok összefüggéseinek metszetében.

Csaba László akadémikus, egyetemi tanár

Central European University, Debreceni Egyetem, Budapesti Corvinus Egyetem

Felzárkózás, stagnálás vagy további leszakadás? A magyar szakirodalomban hiánypótló monográfia arra keresi a választ, hogy az elmúlt mintegy száz évben mikor és milyen tényezőknek köszönhetően csökkent, illetve nőtt a centrumországokhoz viszonyított lemaradásunk. A szerző a konvencionális értékelésekhez képest új megállapításokra jut a dualizmus, a Horthy-rendszer és a szocialista társadalom növekedési ütemének, valamint a nyugat-európai országokhoz viszonyított pozíciónak a megítélésében.

Honvári János gazdaságtörténész

Széchenyi István Egyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/tomka-gazdasagi-novekedes-fogyasztas-es-eletminoseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave