Horváth Annamária, Karmazin György

Nemzetközi közúti árufuvarozás és szállítmányozás


A kezdetek

A termékek előállítására létrejött kézműves és manufakturális üzemek elsősorban a helyi igények kielégítésre jöttek létre. A helyi szükségletek telítettsége és a termelési volumenek növekedésének köszönhetően a „túltermelt” áruk új vevőket és piacokat kerestek maguknak nemzeti határokon belül és azon túl. A termelő és gyártó „műhelyek” így kereskedelmi tevékenységgel is elkezdtek foglalkozni, és/vagy kereskedőknek adták el termelésük jelentős(ebb) részét. A kereskedelmi áruk – különböző országok területén való – továbbjuttatását kezdetben maguk a kereskedők látták el. Ennek érdekében a kereskedőknek el kellett tudniuk igazodni a korra jellemző írott és íratlan törvények, földrajzi adottságok és ennek köszönhető lehetőségek, illetve a kialakult szokások között. A kereskedő munkája folyamatosan bővült, és tevékenységének részét képezte az áru értékesítése mellett annak továbbítása, illetékek, vámok megfizetése, követelések behajtása. Ebben az időben még jelentős szerepe volt a pénzt helyettesítő csereáruknak, így az „export” árujával utazó kereskedő mindkét irányban áruval közlekedett, eladott, hogy másfajta „import” árut vegyen. A kereskedelmi volumenek növekedésének és irányainak köszönhetően kialakultak a kereskedelmi útvonalak. A kereskedelmi útvonalak mentén élő népek: babilóniaiak, perzsák, médek, Kisázsia különböző fajú népei egymással kereskedtek. Az árucsere-forgalom és az útvonalakon haladás lehetősége felvirágoztatta ezeknek a népeknek és kialakuló városoknak a gazdaságát. A kereskedők között létrejött és állandósulttá vált kapcsolat lehetővé tette, hogy a kereskedőnek már szükségszerűen nem kellett együtt utaznia a karavánjával. Az áru továbbításával első időszakban az alkalmazottját, később a már „saját” karavánnal rendelkező „vállalkozót” bízta meg. Az áruk értékesítésével és a követelések behajtásával a „végpontokon” működő kereskedők egymást bízták meg kölcsönösen. Így alakult ki az, hogy a kereskedők elsősorban az általuk forgalmazott áruk kereskedelmével kezdtek el foglalkozni. Erre szükség is volt, mert a kereskedelmi útvonalak mentén egyre nagyobb volt az áruforgalom, és több adottságnak köszönhetően (pl. kedvező földrajzi elhelyezkedés) létrejöttek a kereskedővárosok is (1. ábra).

Nemzetközi közúti árufuvarozás és szállítmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 741 8

Jól szerkesztett, logikus felépítésű, olvasmányos tankönyvet tart a kezében az olvasó. Különösen nagy erényének tartom azt, hogy pontosan megfogalmazott definíciókat tartalmaz, felölel minden olyan területet, amely a közúti fuvarozással és szállítmányozással kapcsolatban hasznos és szükséges nemcsak a hallgatóknak. Szakkönyvként is ajánlom minden érdeklődő számára, aki a versenyszférában dolgozva nyitott a közúti fuvarozás feltételrendszerének megismerésére. Különösképpen a média szakembereinek lehet segítségére a köznyelvben még nem megfelelően használt fogalmak helyett, az itt ismertetett definíciók elterjesztésében.

Dr. Tátrai Anna, PhD, főiskolai tanár, BGF

Egyetemi oktatói és vezetői munkám során most találkozom először olyan szakkönyvvel, amelyet olyan vállalati szakemberek írtak, akik tudományos fokozattal bírnak és jelenleg oktatói tevékenységet végeznek. Ez a „többszörös hatás” jól megjelenik a mű szövegezésében, felépítésében és a szakkifejezések használatában. Gratulálok hozzá és őszinte szívvel ajánlom minden hazai szakember, oktató és hallgató számára.

Dr. Földesi Péter, PhD, a Széchenyi István Egyetem rektora

Hivatkozás: https://mersz.hu/horvath-karmazin-nemzetkozi-kozuti-arufuvarozas-es-szallitmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave