Farkas Ferenc

A változásmenedzsment elmélete és gyakorlata


A könyv szerkezete és ajánlott feldolgozási módja

A világban rendelkezésre álló információ mennyisége napjainkra elképesztő méreteket öltött, és megállíthatatlanul tovább növekszik. A 2012-es amerikai elnökválasztás államok szerinti eredményének pontos előrebecslésével világhírűvé vált USA-beli statisztikus, Nate Silver könyvében (Silver, 2012) olvasható az az adat, hogy naponta 2,5 trillió (1018) bájt mennyiségű információ keletkezik. Ezeknek döntő többsége csak individualizált módon jut el a felhasználóhoz a digitális TV, a VoIP, a közösségi média, a videómegosztók, a közösségi internetes oldalak (a Facebook, a Twitter és más népszerű hálózatok) stb. közvetítésével, valahol az „infoszféra” dzsungelében. Az információk irányított és koncentrált hasznosítására csak a különböző standardizálási eszközök közbeiktatásával van esély. Feltételezhetően még inkább szükség lesz az eligazodás hatékony támogatására, ha az üzleti életben az Y generáció tagjai a mainál sokkal erősebben beépülnek a vezetésbe, és az „eszközfüggő” Z generáció pedig néhány éven belül eléri a munkavállalói életkort. Ezekre a generációs változásokra tudatosan fel kell készülni. Az információk feldolgozásának, megosztásának standardizálására az üzleti tudományokban és gyakorlatban, a rendszerezett ismereteket nyújtó szakkönyvek alkalmasak. Érvényes az a megállapítás a változásmenedzsment területén – az e-könyvek és e-könyvolvasók világában is. A feladat az, hogy a megírt szakkönyv kellőképpen „felhasználóbarát” legyen: értse a felhasználók igényeit és nyelvét, és fordítottan: a felhasználók (különösen a fiatal generáció tagjai) is az alkalmazásokkal együtt befogadni és bővíteni tudják a könyvben tárolt ismereteket. Mert egy könyvet megírni, majd azt elolvasni, nem elég. Ez a feldolgozási mód többnyire a szépirodalomban sem jelent befejezett ismeretátadást. Szakkönyvek esetében pedig különösen nem. A szakkönyvben foglalt ismeret- és tudásanyag hasznosulása nagyban függ a feldolgozás mikéntjétől, úgy az oktatásban, mint a változások menedzselésének napi gyakorlatában.

A változásmenedzsment elmélete és gyakorlata

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 738 8

Az élővilág teremtményeinek körében a változás természetes és minden napos jelenség. A legkisebb mikroorganizmusoktól kezdve az Univerzumig bezárólag a mozgás és az átalakulás folyamatos. Ennek egy része - akár genetikailag, akár kémiailag, vagy másképpen - szabályozott, míg más részük spontán lefolyásúnak tekinthető. Az ember a változásoknak némelykor elindítója, máskor kísérletező megfigyelője, vagy éppen elszenvedője, de mindemképpen érintettje, és mint ugyancsak élő szervezet, maga is változik. Farkas Ferenc egyetemi professzor társam könyve ezeket a változásokat szervezeti (vagyis rendszer) keretekbe helyezve tárgyalja. A munka tanulságos tapasztalatokat, eseteket és jól hasznosítható módszereket kínál mindazoknak, akik akár kisebb, akár nagyobb méretű (kiterjedésű és mélységű) szervezeti beavatkozásokat kívánnak kezdeményezni és/vagy megvalósítani a szervezetek világában - középpontba helyezve a szervezeti egyént. Jó szívvel ajánlom a könyvet nemcsak az üzleti élet, hanem az intézmények, a közszféra, a társadalmi szervezetek vezetőinek figyelmébe, hogy valamennyien képesek legyenek megérteni a változások igen csak differenciált természetét.

Professzor Dr. Sümegi Balázs DSc intézet igazgató, Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar

Korábbi tanárom és tanítóm, Farkas Ferenc új könyve a változások menedzseléséről, innen „az élet sűrűjéből” nézve is, aktuális kérdésekről szól. Az üzleti világ tele van változásokkal. Ezek egy részét a környezeti hatások kényszerítik ki, mások csak akkor kezdődnek, ha a vezetésben kellő elhatározottság és - nem mellesleg - bátorság is van arra, hogy elébe menjen annak, ami a jövőben be fog következni. Tapasztalataimmal egyezően a könyv írója helyesen látja, hogy minderről könnyebb beszélni, mint a gyakorlatban csinálni. Az ellenállók és ellen érdekeltek tömege áll a változtatni akarók útjában, és igazi művészet felismerni ezek körében a valóságos igényeket és lehetőségeket. A könyvben bemutatott esettanulmányok árnyaltan írják le azt a bonyolult szervezeti világot, amelyben a változások menedzselése zajlik. Motiválttá, elkötelezetté és felhatalmazottá kell tenni az érintett alkalmazottakat, a változások pozitív aspektusainak hangsúlyozásával. Érdemes megfogadni a szerző tanácsát: a változás nem félelemből, nem kudarcból és nem sértődöttségből táplálkozik. Ajánlom szíves figyelmükbe ezt a kitűnő szakkönyvet, amelynek segítségével könnyebben meg fogják érteni, hogy mi más viszi előre nap mint nap a vállalatokat a változások menedzselésének rögös útján.

Dr. Lóránd Balázs szenior üzleti konzultáns, T-Systems Magyarország Zrt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/farkas-a-valtozasmenedzsment-elmelete-es-gyakorlata//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave