Kelló Éva (szerk.)

Coaching alapok és irányzatok


Elemzés és célmeghatározás

Ennek a fázisnak a célja: a kliens témáját, problémáját különböző eszközökkel közelebbről szemügyre venni. Az analízis lehetőséget ad a kliensnek, hogy problémafelvetését strukturáltan megfogalmazza, ezáltal első pontosításokat tegyen a segítő vagy gátló tényezők vonatkozásában. A rendszerszemléletű coaching alapelve az, hogy a rendszer egy-egy elemében lezajló változások hatással vannak a rendszer összes elemére is. Sőt – ahogyan azt például a mai modern molekuláris biológia is állítja – az egyes elemek (a biológiában a sejtek) maguk is egy rendszert képeznek, és részei a nagyobb rendszernek is. A problémaelemzés során ezért alapvető kérdés a coach számára, hogy milyen mélységig vizsgálja az összefüggéseket. Egy vállalat működési zavarait vizsgálva könnyen előfordulhat, hogy az okok egyre részletesebb kutatásával egy feneketlen hordót nyitunk fel. Példa erre a mai agykutatás tudománya, amely megállapítja azt, hogy addig, amíg 15 évvel ezelőtt az agykutatás sok kérdésben úgy vélte, hogy megoldásokat talált, ma be kell látni, hogy bár már sok információ van, de még több a kérdés, mint tizenöt évvel ezelőtt. Egyes tudósok szerint az elkövetkező évek nagy kihívása nem az lesz, hogy még több információt szerezzünk, hanem az, hogy kitaláljuk, mely információkra van szükség a továbblépés érdekében. Nem véletlen, hogy ma rendszerszemléletű tudományról beszélnek. Ugyanez a kihívás a coachingban is. Megtalálni a releváns kérdéseket és összefüggéseket. A rendszerszemléletű coaching mindig is igyekezett olyan vizsgálati kereteket kialakítani, amelyek segítenek a strukturálásban. Figyelembe veszi egyrészt annak egyes elemeit, másrészt szem előtt tartja a rendszerszemléletű összefüggéseket is. Jó példa erre az egészség- és életvezetési (life) coaching területéről Lauterbach modellje a négy egészségmezőről (6. ábra).

Coaching alapok és irányzatok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 761 6

A könyv elvitathatatlan módon hiánypótló mű mind hazai, mind nemzetközi vonatkozásban, a coachingot nyújtó és igénybe vevő szakemberek számára egyaránt. Legnagyobb értéke a különböző módszertanok rendszerezésében és lényegük gyakorlati szempontból történő megragadásában rejlik. Ezáltal a könyv számomra egyértelmű eligazodást nyújt a különböző módszertanok között, segítve az adott helyzetekhez leginkább illeszkedő megközelítések szakszerű és hatékony beazonosítását.

Megítélésem szerint kezdők és haladók, szakértők és a témával még ismerkedők számára egyaránt kötelező irodalom.

Ráczné Szőke Ildikó, HR ügyvezető igazgató, Raiffeisen Bank

Hiánypótló művet tart most Ön a kezében, amely hasznos forrás kezdő és haladó coachok, valamint a szakma iránt érdeklődők számára egyaránt. Hazai szakemberek szemszögéből ismerhetünk meg tíz jelentős coaching irányzatot, módszertant. E kiadvány jó példája a coaching szakma sokszínűségének, és bízom benne, hogy segít egymás értékeinek mélyebb megismerésében.

Hegedűs Dóra, a Magyarországi Coach-szervezetek Szövetségének elnöke

Az elmúlt években bebizonyosodott számomra, hogy egy vállalat teljesítőképességét erősen befolyásolja az, hogyan képes tanulni a tapasztalataiból és építkezni az erősségeiből. Minél inkább hagyjuk, hogy tükröt mutassanak nekünk, annál inkább vagyunk készek a változásra. A coaching ebben segít nekem, nekünk. A könyv igazi navigátor azoknak, aki szeretnék megtalálni a számukra legközelebb álló coaching megközelítést.

Somorjai Éva, Magyar Telekom HR vezérigazgató-helyettes

Túlságosan zajos magány - szól Bohumil Hrabal kisregényének címe. Ez a látszólagos ellentmondás jellemzi a vezetők munkáját is. Az állandó, szűnni nem akaró magányosság érzés feloldásának igénye is hozzájárult a különböző coaching módszerek kialakulásához.

A könyv nagy értéke, szakmai és tudományos hitelességének záloga, az egymástól eltérő, de más-más forrásból, gyakran azonos helyekre megérkező módszertanok arányos bemutatása. A coaching és a különböző coaching módszerek iránti nyitottság, ami a könyv egyik fő üzenete, pedig segíthet ennek a zajos magánynak a megszüntetésében. Hogy nehogy úgy járjunk, mint Pepin bácsi…

Dr. habil Heidrich Balázs, dékán, intézetvezető, Budapesti Gazdasági Főiskola, Pénzügyi és Számviteli Kar, Menedzsment és Emberi Erőforrások Intézet

A kötetben szereplő irányzatok:

- Coaching alapok (szerző: Kelló Éva)

- Akcióközpontú coaching (szerző: Kiss György Ádám)

- Érték alapú (Appreciative Inquiry) coaching (szerző: Vásárhelyi Judit)

- Gestalt coaching (szerző: Dr. Erős Ilona)

- Megoldásközpontú brief coaching: A gyors kimozdítás művészete (szerző: Tegyi Enikő)

- NLP megközelítésű coaching (szerző: Dr. Stenger Györgyi)

- Ontlógiai coaching (szerző: Dr. Kollár József PhD és Dr. Kollárné Déri Krisztina)

- Rendszerszemléletű coaching (szerző: Dr. Bodó Péter)

- Szupervízió megközelítésű, reflektív coaching (szerző: Wiesner Erzsébet)

- Tranzakcióanalitikus coaching (szerző: Sari J. van Poelje)

- Wingwave coaching (szerző: Liptai Beáta)

Hivatkozás: https://mersz.hu/kello-coaching-alapok-es-iranyzatok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave