Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Kémiai (kismolekula) mikrosorok (mikroarray-k)

Üveglapokra kihorgonyzott oldallánccal rendelkező kismolekulákkal az affinitáskromatográfia kapacitásának drámai növelését lehet elérni. Ezekkel az eszközökkel gyors kötődési vizsgálatokat (profilozást) lehet végezni (Vegas és mtsai 2008). A fordított stratégiájú kémiai genomika korai kísérleti szakaszában a szilárd fázisú diverzitásorientált szintézissel előállított könyvtárakat a hordozóról való hasítást követően egy alkalmas technológiával reaktív üvegfelületre nyomtatták (MacBeath és mtsai 2000), majd tisztított, fluoreszcensen jelzett fehérjével inkubálva a fehérjével kölcsönható vegyületeket a jelzés pozíciója és intenzitása alapján tudták azonosítani. Így lehet elvégezni az azonos géncsaládba tartozó gátlószerek kihorgonyzásával a fehérjék gyors kötődési profilozását. Ugyanakkor kismolekulák ezreinek a proteomával való kölcsönhatását is tanulmányozni lehet kis fehérjeigénnyel, uniformizált körülmények között nagy áteresztőképességgel. Ennek érdekében a kismolekulák mindegyikéhez több pozícióban is párhuzamos szintézissel kapcsoljuk az oldalláncot, és így ún. horgonyzásra kész (ready to spot) kismolekula-könyvtárhoz jutunk, amit alkalmas kapcsolási reakcióval az üveg- vagy műanyagfelszínhez rögzítünk kovalens kötéssel (2.49. ábra). Kémiai mikrosorok előállításánál fontos szempont a felszínhez kötött kismolekulák fehérjékkel való térbeli megközelíthetősége, a kihorgonyzási technológia, a sűrűség reprodukálhatósága, és a kötés stabilitása. Ennek érdekében az üvegfelszínen dendrimer (elágazásokkal megnövelt kapacitású) reaktív (pl. epoxid vagy akrilsavészter) csoportokat tartalmazó felszínt fejlesztettek ki (Hackler és mtsai 2003).

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave