Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Úton a személyre szabott gyógyszerelés felé

Számos betegségben a betegség genotípusától függően (mutációt követően vagy anélkül, pl. rákos, gyulladásos vagy autoimmun megbetegedésekben) bizonyos gének (illetve fehérjetermékeik) túlexpresszálódnak (nagyobb mértékben fejeződnek ki). Ezen fehérjék (gyakran ún. onkofehérjék) és az általuk szabályozott jeltovábbítási útvonalak kismolekulákkal való közvetlen gátlása új lehetőséget teremt a gyógyításban. Jelenleg csak néhány ilyen termék került bevezetére, elsősorban a rákgyógyításban. Ilyen például a Gleevec, ami a Bcr-Abl kináz onkofehérje gátlószere krónikus mieloid leukémiában (CML), vagy a Herceptin, ami egy, a mellrákok 25%-ában kimutatott Her2 onkofehérje ellen termelt monoklonális antitest. Ezek az ún. célzott terápiás megoldások a személyre szabott gyógyszerelés korai, úttörő példái. Világszerte komoly erőfeszítések történnek a betegségállapothoz kapcsolható, diagnózisban használható, illetve a betegség prognózisára, progreszsziójára jellemző biomarkerek azonosítására. Ez segít a betegség tipizálásában és az annak megfelelő terápiás módszer kiválasztásában. A biomarkerek egyszersmind fehérjecélpontok is lehetnek, de mint láttuk, kismolekulákkal nem feltétlenül támadhatóak, így a jeltovábbítási hálózatban ez esetben más célpontot kell keresni. A biomarkerek azonosítása lényegében egy összehasonlító kémiai genomikai stratégia, amelyben a normál, illetve kóros sejtvonal expressziós különbségek következményeit mérjük sejtszinten, és feltehetően a túlexpresszált vagy mutált géntermékkekkel való kölcsönhatás eredményezhet fenotípusos változást, vagy vezet citotoxicitáshoz. Itt is a biomarker, illetve az esetleges fehérjecélpont azonosítása a következő lépés.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave