Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Terápiás célpontok validálása biomarkerekkel

A biomarkerek olyan objektíven mérhető és értékelhető jelzőanyagok, amelyek fiziológiás és kóros biológiai folyamatok indikátorai lehetnek és/vagy terápiás beavatkozásokra (pl. gyógyszeres kezelés) adott válaszok jelzésére képesek. A biomarkereket egyre gyakrabban használják betegségek diagnosztikájának, valamint a gyógyszerkutatás és -fejlesztés hatékonyabbá tételére, illetve a gyógyító beavatkozások során annak érdekében, hogy az adott terápiát célzottan azokon a betegeken alkalmazzák, akik várhatóan leginkább reagálnak rá. A biomarkerkutatás a genomkutatások egy alkalmazott formája, amelynek során egészséges és beteg egyedekről többfaktoros profilt készítünk azzal a céllal, hogy a betegséget az egyén variációs szintjén észleljük, és a kezelés személyre szabottan valósulhasson meg. A betegségek szűrése, diagnosztikája és kezelése alatt, valamint a terápiás célpontok validálása során, illetve a gyógyszeripari kutatás-fejlesztés folyamatában megvalósuló biomarkerhasználat között jelentős az átfedés.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave