Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Az orvosi előny mérése, az árképzés alapjai

Az orvosi előny végső soron két tényezőből, az élettartam meghosszabbításából vagy az életminőség javításából következhet. Az élettartamból és az életminőségből közösen származtatott, az orvosi előnyt egymagában is kifejező változó az életminőséggel korrigált életévek száma (Quality Adjusted Life Years, QALY), ezt a várható életévek életminőséggel súlyozott összegeként kapjuk meg (2.54. ábra). Az életminőségsúly (health utility) egy 0 és 1 közötti szám: a tökéletes egészséghez tartozik az 1-es érték, míg a 0 érték a halál állapotát jelzi. Az egyes betegségek során megélt különböző állapotok életminőségsúly-értékének megállapítása általában úgy történik, hogy az adott betegségben nem szenvedő önkénteseknek részletesen leírják az adott állapotot (klinikai vizsgálati adatok vagy a várt termékprofil alapján), majd a megkérdezetteknek hipotetikusan valamilyen értéket (például az időjátszmamódszer esetén életéveket, vagy a standardjátszma-módszer esetén az azonnali halál adott valószínűségű bekövetkezését) kell gondolatban becserélniük az ismertetett állapot elkerüléséért. A válaszok alapján kerül kiszámításra az adott betegségállapothoz tartozó életminőségsúly-érték.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave