Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


A szabadalom mint versenyeszköz

Egy találmányra adott szabadalom a találmány gazdasági tevékenység körében történő hasznosítására biztosít kizárólagos jogot. A kizárólagos hasznosításhoz való jog ebben az értelemben azt jelenti, hogy a szabadalmas – a szabadalom tulajdonosa vagy más néven a szabadalom jogosultja – dönthet arról, hogyan hasznosítja a találmányát. Például gyárthatja vagy forgalmazhatja a szabadalom tárgyát képező találmányt, vagy akár engedélyt adhat arra, hogy ezt más tegye. A kutatás-fejlesztés során egy gyógyszergyár éppen azért fektet be hatalmas összegeket egy új gyógyszer kifejlesztésébe, mert az előbb említett kizárólagos jog (monopoljog) a befektetéssel arányos bevétellel kecsegtet. Nem véletlen, hogy a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (2011 előtti nevén: Magyar Szabadalmi Hivatal, MSZH) ügyállományának mintegy 33%-a gyógyszeripari területről érkezik (Penyigey és mtsai 2010). A kizárólagos jog biztosításával a szabadalmi rendszer tehát serkenti a kutatás-fejlesztést.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave