Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Sóképzés- és polimorfiavizsgálat

A fejlesztés és a fiziko-kémiai vizsgálatok fontos célja, hogy a gyógyszerjelölt legelőnyösebb formáját válasszák ki fejlesztésre. Ezek a vizsgálatok a kémikus és analitikus szoros együttműködését igénylik. A kedvezőtlen vízoldékonyság sóképzéssel javítható. Leggyakrabban klorid-, hidrogénszulfát-, foszfát-, maleát- és fumarátsókat készítenek. A sókiválasztás során vizsgálják a só kémiai és fizikai stabilitását (pl. 80 °C-on szobanedvesség és 80% relatív nedvesség mellett több hetes tárolás során) a sók vízoldékonyságát, higroszkóposágát és azt, hogy a kristályszerkezet változik-e a fenti körülmények között. A kiválasztott sóknál és a nem sószerű hatóanyagnál is különböző oldószerekből, illetve oldószerelegyekből történő kristályosítási kísérletekkel megállapítják, hogy hány féle polimorfforma, vagy kristályvizet, oldószert megkötő forma állítható elő. Az egyes polimorfok fizikai tulajdonságai között lényeges különbségek állhatnak fenn. Ha több forma létezik, akkor tisztázni kell, hogy melyik a legstabilabb szobahőmérsékleten, amelynél ezért nem kell számolni a polimorfmódosulat változásával a tárolás során.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave