Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


A kémiai kiindulópontok jellemzői

Annak érdekében, hogy a kémiai kiindulópontoktól ideális esetben elvárható sajátságokat áttekintsük, érdemes a forgalomban levő gyógyszerek jellemzőiből kiindulni. A vezérmolekulák és a belőlük származtatott gyógyszerek kémiai sajátosságait először több mint egy évtizede hasonlították össze az AstraZeneca (Oprea és mtsai 1999) és a GlaxoSmithKline (Hann és mtsai 2001) cégek kutatói. Míg az AstraZeneca elemzésében a vállalatnál folytatott kutatási programokat tekintette alapul, addig a GlaxoSmithKline adatkészletét az ezredfordulón publikált 480 vezérmolekula-gyógyszerpár képezte. Annak ellenére, hogy a két cég más adatkészletet használt az összehasonlításhoz, az elemzések nagyban hasonló megállapításokra jutottak. Mindkét cég kutatói azt találták, hogy a vezérmolekulától a klinikai jelöltig (illetve a piacra kerülő gyógyszerig, hiszen a klinikai kutatás során a kémiai szerkezet már nem változik) a vezérmolekulák molekulatömege (MW) és lipofilitása (clogP), a molekulában megtalálható hidrogén kötés donorok (HBD) és akceptorok (HBA) száma, valamint a forgatható kötések (Rot) és gyűrűk (Ring) száma is egyértelmű növekedést mutat (3.2. táblázat).

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave