Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


A HTS-kampány logisztikája

A HTS-kampány során igen nagy mennyiségű minta gyors és megbízható mérése zajlik, amely elsősorban a reagensellátással kapcsolatban jelent kihívást. Legfontosabb a megfelelően intakt biológiai minta biztosítása, ami élő sejteket és funkcionálisan intakt fehérjéket is jelenthet. Izolált fehérjék esetében a megfelelő stabilitást és homogenitást biztosító tárolási körülmények, majd a stabilitási időtartam lejártával friss preparátum biztosítása a feladat. Sejtkultúrák esetében a sejtek futási időtartam alatt bekövetkező életképességi, funkcionális vagy egyéb fenotípusos változásait szükséges minimálni, amit elsősorban a cellánkénti sejtsűrűség minél egyenletesebb értéken tartásával próbálnak elérni. A hosszas, akár napi 24 órában futó kampányok során naponta több, eltérő cellánkénti sejtszámmal szélesztett mikrolemezadagot állíthatnak elő, ami csökkenti, de nem szünteti meg a lemezek közti trendszerű változást. Kémiai vagy fizikai úton szaporodásképtelenné tett, de intakt fehérjét kifejező sejtek használatával ez az eltérés teljes mértékben megszüntethető.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave