Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Találatok jellemzése

Az azonosított találatokat a továbbiakban párhuzamosan többféle vizsgálatnak vetik alá. Meghatározzák azok hatásának koncentrációfüggését, szelektivitását, esetleg egy, a HTS-ben alkalmazottól eltérő detektálási elven működő tesztben ellenőrzik biológiai hatásuk fajlagosságát. Kémiai szempontból a találatok kémiai hasonlóság alapján történő csoportosítása a legfontosabb, ami kémiai informatikai eszközök segítségével vagy gyógyszerkémiai elvek alkalmazásával, intuitív módon, közös szerkezeti elemek alapján valósítható meg. A kémiai csoportosítást fizikai-kémiai becslések (lipofilitás, vizes oldhatóság, lásd 3.7.3.1. fejezet), szintetikus kémiai (szintetikus változtathatóság) és gyógyszerkémiai elemzés (membránpermabilitási képesség, lásd 3.7.3.2. fejezet, metabolikus sebezhetőség, lásd 3.7.3.3. fejezet, potenciális toxikus csoportok jelenléte), a kölcsönhatási potenciál felmérése (molekulaméret, az aktívak aránya a hasonló szerkezetű vegyületek körében) és iparjogvédelmi vizsgálat egészíti ki.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave