Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Farmakokinetikai és metabolizmusvizsgálatok

A részletes farmakokinetikai és metabolizmusvizsgálatok nélkülözhetetlen adatokat szolgáltatnak a gyógyszerjelölt legelőnyösebb terápiás alkalmazásának megvalósításához: a preklinikai in vitro vizsgálatok és az in vivo állatkísérleteken túl a humán klinikai vizsgálatoknál is fontos szerepet kapnak. A kidolgozott analitikai módszerekkel nyomon követik az in vivo biztonsági és toxikológiai vizsgálatoknál a gyógyszerjelölt, esetleg a fő metabolitok vérszintjét (per os és intravénás adagolással), melyből következtetéseket vonnak le a hatóanyag felszívódására, a biohasznosulás mértékére, esetleg toxikus vérszintjére. A vizsgálatok egy részét radioaktív izotóppal (trícium, 14C) jelzett vegyülettel végzik. Az izotóp jelzett hatóanyagot erre a feladatra szakosodott vegyészek állítják elő. A szintézisút általában jelentősen eltér a nem jelzett hatóanyag előállítására használt módszertől. A nagy érzékenységű kapcsolt analitikai technikák (például GC-MS, LC-MS, LC-MS-MS) lehetővé teszik, hogy klinikai vizsgálatoknál stabil izotóppal jelzett (deutérium, 13C, 15N dúsított) gyógyszerjelöltet alkalmazzunk.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave