Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


A tervezés szempontjai

A szűrési technika és annak áteresztőképessége alapvetően meghatározza a fragmensmolekulák jellegzetességeit és a könyvtár méretét. A fragmensek szűrésére leggyakrabban alkalmazott biofizikai módszerek, a fehérje-röntgendiffrakció és az NMR áteresztőképessége korlátozott, és a szűrés nagyon nagy (millimoláris) koncentrációban történik. A limitált áteresztőképesség következtében a fragmenskönyvtárnak kicsinek kell lennie, ami valószínűleg gyengén kötődő fragmenstalálatokat (friteket) eredményez. A gyenge találaltok nagy szűrési koncentrációt igényelnek, ez pedig fokozottan jó oldhatóságot és ennek következtében erősen hidrofíl karaktert követel meg a szűrt molekuláktól. Hidrofíl, vízben nagy koncentrációban oldódó kis molekulatömegű molekuláktól azonban nem várható, hogy biokémiai tesztekben jelentős aktivitást mutassanak (3.24. ábra). Ez a gondolatsor a gyakorlatban is megerősítést nyert, mivel a röntgen- vagy NMR-módszerrel azonosított kismolekulás fragmenstalálatok biokémiai tesztekben általában inaktívak, vagy csak nagyon gyenge (IC50 > 0,5 mM) aktivitást mutatnak. Hagyományos biokémiai vizsgálatokon alapuló szűrés mikromoláristól elvileg akár millimoláris koncentrációig is történhet, de ugyanakkor a potenciális ligandumok az emelkedő koncentrációval egyre több nehezen értelmezhető jelenséget adhatnak.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave