Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Párhuzamos szintézisalapú stratégiák

Ahogy azt korábban említettük, a kombinatorikus kémiai irányzat megjelenése a kémiai szintézisek automatizálását is forradalmasította. Az ezredfordulóra 10–15 cég kínálta szilárd hordozós, illetve oldatfázisú párhuzamos szintézisekre alkalmas robotjait, amelyekkel rövid idő alatt több tízezer egyedi vegyületet lehetett előállítani. A kisebb beruházási igényű (30 000 USD alatti) berendezések esetén a hőmérséklet, a keverés és a szűrés szabályozható, az anyagbevitel és a termék kinyerése kézzel történik. Az igényesebb robotoknál már az egész szintézisfolyamat programozható, ezek ára messze meghaladhatja a 120 000 dollárt. A nagyobb gyógyszergyárak vagy létrehoztak saját kombinatorikus kémiai részleget, vagy megvásároltak erre specializálódott kisebb cégeket. Ezekben nemcsak a vegyületek szintézise, hanem azok analízise, tisztítása és tárolása is automatizálva történik. Erre példa a sanofi-aventis gyógyszervállalat frankfurti részlege, ahol az oldatfázisú párhuzamos szintéziseket (3.54. ábra) és a kapott molekulák tisztítását is teljesen automatizálva végzik (3.55. ábra).

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave