Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Modellépítés

Az előző fejezetben bemutattuk a molekulaleírók legfontosabb típusait. A következő lépés a deszkriptorok és a biológiai hatás közötti összefüggés megtalálása/leírása – az SAR-modell felépítése. A modellépítéshez használt molekulaleírók számát több okból is érdemes alacsonyan tartani. Egyrészt így a számolások időigényét csökkenteni tudjuk. Másrészt minél több molekulaleírót használunk, annál nagyobb az esély arra, hogy ezek korrelálnak egymással, vagyis nem adnak hozzá új információt a modellünkhöz. Célszerű tehát az egymással korreláló deszkriptorok közül csak egyet megtartani. Harmadrészt, a molekulaleírók számának növekedésével a véletlen korreláció lehetősége is nő. A deszkriptorok számának csökkentése abból a szempontból is lényeges, hogy a VS során a tesztelendő molekuláktól ne követeljük meg, hogy a biológiai hatás szempontjából lényegtelen leíróikban is hasonlítsanak az aktív vegyületekre. Fontos tehát a hatás kiváltásában szerepet játszó deszkriptorok kiválogatása. Ezt a folyamatot alapvetően meghatározza a rendelkezésre álló referenciamolekulák készlete. Amennyiben a referenciamolekulák száma kicsi és nincs, vagy csak pontatlan (pl. HTS-ből származó) aktivitásadat tartozik hozzájuk, akkor érdemesebb úgynevezett klasszifikációs modelleket készíteni, amelyek a szűrendő adatbázis molekuláit két (aktív, inaktív) vagy több (pl. nagy, közepes, kis aktivitású) csoportba sorolják. Ha sok referenciamolekulára pontos aktivitásérték áll rendelkezésre, akkor ún. regressziós modellekkel a biológiai aktivitás becslésére is lehetőség van. Aszerint, hogy a biológiai aktivitás és a deszkriptorok között milyen összefüggést állítunk fel, megkülönböztetünk lineáris és nemlineáris modelleket.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave