Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


log P0 és log DpH meghatározásának módszerei

A direkt eljárások közül klasszikusnak tekinthető a rázótölcséres módszer. A módszer hátránya a nehezen megoldható termosztálás, illetve ebben a rendszerben a fokozottan lipofil, vízben rosszul oldódó vegyületek nem mérhetőek. Jelenleg a legszélesebb körben elfogadott módszer a pH-metriás eljárás. A módszer elve, hogy a mérendő vegyületet először vizes, majd n-oktanol/víz rendszerben potenciometrikusan titráljuk. A megoszlási hányados a két titrálási görbe különbségéből számítható (Avdeef 2003). A módszer előnye, hogy egyetlen mérésből meghatározható a vegyület teljes log D–pH-profilja. Hátránya, hogy a módszer alkalmazhatóságát ebben az esetben is korlátozza a vizsgált vegyület lipofilitása, és áteresztőképessége sem tér el jelentősen az előző módszerétől. A nagyszámú molekula lipofilitásának meghatározásra irányuló törekvések eredményeképpen megjelentek olyan indirekt módszerek, amelyek pontosságukban elmaradnak, de kapacitásukban jelentősen felülmúlják a fenti két módszert. Az általánosan alkalmazott indirekt módszer alapja, hogy a molekulára jellemző kromatográfiás visszatartás/retenció mértéke (log k’ (RR-HPLC), RM (VRK)) függ lipofilitási sajátságuktól. Ennek megfelelően, szerkezetileg hasonló vegyületekkel készített kalibráció segítségével a vizsgálandó vegyület lipofilitása a kromatográfiás megoszlási hányados értékéből kiszámítható. A módszer nagyobb kapacitása mellett további előny, hogy így nem egységes minták, illetve keverékek lipofilitása is mérhető. További lehetőség a lipofilitás jellemzésére a mikroemulziós elektrokinetikus (MEEKC) (Poole és mtsai 2000) és BMC (biopartitioning micellar) (Escuder-Gilabert és mtsai 2004) kromatográfiás módszerek alkalmazása. Utóbbi két rendszerben a vizsgált anyag lipofil sajátságának megfelelően oszlik meg a micellák és a tompító oldat között, amit a kromatográfiás visszatartás (retenció) jellemez.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave