Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Kiválasztás az epével

A metabolizmus mellett a hepatikus elimináció másik fontos eleme az epével történő kiválasztás. Ennek során a viszonylag nagy méretű, poláros (főleg anionos) molekulák a májsejt epecsatornácskák felőli oldalán, többnyire efflux transzporterek (P-gp, BCRP, MRP) segítségével az epébe jutnak (lásd 4.21. ábra). Az epe a nyombélnél a bélbe ömlik, így a kiválasztott molekula általában a széklettel távozik. A gyógyszermolekulák egy része eleve rendelkezik a szükséges fizikokémiai tulajdonságokkal, és felszívódás után a májszinuszoid-májsejt-epecsatornácska útvonalon haladva azonnal kiválasztódik, más molekulák a metabolizmus során válnak alkalmassá az epével történő ürülésre. A fázis II metabolizmus során keletkező konjugátumok (pl glukuronid, glutation konjugátum), valamint a tenzidek különösen könnyen transzportálódnak az epébe. Az epével történő kiválasztás egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy csak bizonyos molekulatömeg fölött válik jelentőssé. A határérték jelentős fajspecificitást mutat: általában patkányban és kutyában a 325, tengerimalacban a 440, nyúlban a 475, majomban és emberben az 500 Da-nál nagyobb molekulák epeürülése lehet jelentős. Ezt a körülményt az epeelimináció fajok közötti extrapolálásában feltétlenül figyelembe kell venni. A kisebb molekulák főként vizelettel ürülnek.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave