Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Farmakokinetika

A farmakokinetika az ADME-tulajdonságok által meghatározott gyógyszer-diszpozíció kinetikai vonatkozásaival foglalkozó terület, amely a gyógyszer-koncentráció időbéli változásait méri, illetve írja le a szervezet különböző tereiben. Az esetek túlnyomó többségében a vizsgált tér a szisztémás keringés, mivel a vér-, illetve plazmakoncentráció változása jól tükrözi a többnyire párhuzamosan folyó diszpozíciós folyamatokat. Ha közvetlenül a keringésbe kerül a gyógyszer, a gyors véráramlásnak köszönhetően 1-2 perc alatt a szervezet minden részébe eljut, és a megoszlás a különböző szövetekbe és szervekbe, illetve az elimináció a kiválasztás szervein keresztül a beadás pillanatában megkezdődik. Mind a megoszlás, mind az elimináció időben csökkenő plazmakoncentrációt eredményez, még akkor is, ha a csökkenés adott pontján megindul a gyógyszermolekulák visszaáramlása a szövetekből a vérbe, mivel ez a folyamat az eliminációtól függ. Ha a megoszlás sokkal gyorsabb, mint az elimináció, akkor a plazmakoncentráció-idő görbe egy gyors koncentrációesést mutató megoszlási és egy lassabb koncentrációesést mutató eliminációs szakaszra osztható. Az orálisan adott gyógyszereknél a first-pass folyamatokban nem eliminált gyógyszer bekerülése a keringésbe rendszerint egy növekvő koncentrációt mutató első szakasszal (felszívódás) egészíti ki a plazmakoncentráció-idő görbe előzőekben leírt részeit (lásd 4.22. ábra).

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave