Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Ioncsatornák (hERG stb.)

Különös jelentősége van a potenciálisan káros mellékhatást eredményező molekuláris történések közül az ioncsatornákkal, ezeken belül az úgynevezett hERGcsatornával való kölcsönhatásnak (Jamieson és mtsai 2006). Az emberi szívben a human ether-à-go-go-related gene, vagy röviden hERG, által kódolt kálium-ion csatorna felelős az úgynevezett I Kr áramért, amely lényeges módon járul hozzá a hármas fázisú repolarizációhoz és ezáltal a szív fiziológiás ritmusának kialakulásához. Ennek az ioncsatornának a blokkolása valamilyen hatóanyaggal egy, az elektrokardiogramban (EKG) megfigyelhető paraméter, a QT távolság megnyúlását eredményezheti. A QT távolság megnyúlását pedig széleskörűen a torsades de pointes (TdP) ritmuszavar kialakulásával kapcsolatos kritikus kockázati tényezőnek tekintik. A TdP egy olyan polimorfiás kamrai aritmia, amely spontán módon kamrai fibrillációvá alakulhat, és így hirtelen szívhalált okozhat. A gyógyszerengedélyezésért felelős hatóságok számos gyógyszer, mint például a terfenadin, cisaprid vagy az astemizol forgalomból való kivonását kezdeményezték jelentős hERG-gátló hatásuk miatt.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave