Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


G-fehérje kapcsolt receptorok (GPCR)

A molekuláris célpontok is az evolúció szabályai szerint alakultak ki, ezért egyesek jobban, mások kevésbé hasonlítanak az aktuális célfehérjéhez. A dopamin D3 receptor ismert nagy affinitású ligandumai közül számos liganduma a dopamin D2 receptornak is. Kisebb valószínűséggel, de ezek a hatóanyagok kötődhetnek bizonyos szerotonin receptorokhoz is. Még kisebb a valószínűsége annak, hogy a D3 ligandumok egy lényegesen eltérő felépítésű (például bradikinin) receptorral lépjenek kölcsönhatásba (megjegyzendő, hogy ugyancsak az evolúciónak köszönhetően, egyes molekuláris célpontok esetében a fajok között is akkora hasonlóság lehet, hogy az emberi gyógyszert célzó kutatás során lehetőségünk van más fajokból, például rágcsálókból izolált receptorokat, enzimeket stb. használni). Az offtarget hatás kialakulásának annál nagyobb a valószínűsége, minél nagyobb a hasonlóság a molekuláris célpontunk és annak „rokonai” között. Az off-target hatás eliminálását vagy legalábbis csökkentését célzó optimálás során segít, ha sikerül felismernünk a hatásért felelős szerkezeti elemeket, az esetünkben káros farmakofórt. Ezek módosítása vagy elhagyása a szerkezetből a fő hatás megtartása mellett sokszor jelentős erőfeszítéseket kíván, számos vegyület előállítását és tesztelését teszi szükségessé.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave