Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Bioizosztéria

Az bioizosztéria fogalma az izosztériából ered. Ez utóbbi pedig azt a megfigyelést fogalmazza meg, miszerint az összehasonlítható sztérikus, elektrosztatikus és hidrofób tulajdonságú funkciós csoportok, molekularészek vagy molekulák egyéb fiziko-kémiai tulajdonságai is hasonlóak (Langmuir 1919). Később, miután felismerték, hogy a fiziko-kémiai analógián túlmenően egyes, általában izoszter vegyületek biológiai tulajdonságai is hasonlóak lehetnek, került bevezetésre a bioizosztéria fogalma (Friedman 1951). Gyakorlati szempontból ez azt jelenti, hogy egy biológiailag aktív anyag tervezésekor a célnak leginkább megfelelő szerkezeti elemeket választhatjuk ki több ismert bioizoszter molekularészlet közül. Bevezetése óta a koncepciót igen gyakran és sikerrel alkalmazták a vezérmolekula optimálásában, és a gyógyszerkémikusok egyik legfontosabb eszközévé vált.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave