Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Molekuláris patomechanizmus

Törzskönyvezési szakemberek, marketingesek és gyógyszergyártók, sőt akár a gyógyszerfejlesztés preklinkai és klinikai szakaszával foglalkozó szakemberek is felvetik néha azt a kérdést, hogy miért kell egyáltalán a gyógyszerek hatásmechanizmusának kiderítésére komoly energiákat fordítani, amikor az engedélyező hatóságok nem kívánják meg klinikai vizsgálatok engedélyezéséhez, vagy új gyógyszerek regisztrációjához benyújtandó dokumentációban a hatásmechanizmus bizonyítását, vagy akár ismeretét. Mégis, ahogy a Nature Medicine 2010. áprilisi számának szerkesztőségi cikke állítja (Nature Med. 2010), a hatásmechanizmus számít. A cikk az Alzheimer-betegség gyógyszereként fejlesztés alatt álló dimebon egymásnak ellentmondó klinikai fázis II és fázis III vizsgálatait hozza fel példaként. A dimebon hatásmechanizmusa nem tisztázott, és feltehetőleg addig, amíg nem sikerül a molekuláris mechanizmust kideríteni, várhatóan ebben az igen sok beteget érintő indikációban az adott vegyület fejlesztése nem vihető tovább, és megnyugtatóan le sem zárható. Másik példa a szklerózis multiplex kezelésében hatékony natalizumab. A terápia súlyos mellékhatása (multifokális leukoencephalopátia) a mechanizmus ismeretében (a natalizumab α4-integrin ellenes monoklonális ellenanyag) ugyan nem volt megjósolható, de a mechanizmus ismerete lehetővé teheti a gyógyszer hatásainak és mellékhatásainak megfelelő követését, ezáltal megvédheti a beteget a mellékhatások okozta károktól.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave